StoryEditorWiadomości z branży

Chiński gigant Zoomlion wchłonął niemieckiego producenta maszyn rolniczych

24.10.2020., 15:10h
Już kilka lat temu chiński Zoomlion zapowiadał, że stanie się przedsiębiorstwem typu full-liner z ciągnikami, kombajnami i różnego typu maszynami. Plan konsekwentnie realizuje o czym świadczy niedawne przejęcie uznanego niemieckiego producenta siewników i maszyn uprawowych – firmy Rabe.

Wejście smoka, czyli mega fuzja chińskiego giganta

W ostatnim czasie firma Rabe nie miała dobrej prasy. Po tym jak w zeszłym roku jej dotychczasowy właściciel – francuski Gregoire-Besson – ogłosił, że zamierza zamknąć zakład w Bad Essen, firma została postawiona w stan upadłości. Przed zamknięciem uratował ją ZWL Holding GmbH, który był przedstawiany jako grupa niemiecko-chińskich inwestorów.
Ale faktycznym właścicielem fabryki Rabe, co niedawno wyszło na jaw, został chiński Zoomlion. To światowy gigant zatrudniający 30 tys. osób i notowany na giełdzie w Hongkongu i Shenzhen. Ma oddziały i zakłady w 20 krajach świata, a działalność tego koncernu w zeszłym roku przyniosła imponujące 5,6 miliarda euro dochodu. Produkcja sprzętu rolniczego to tylko jeden z pięciu sektorów, w których działa Zoomlion. Główne profity przynosi sprzęt budowlany, wszak Zoomlion jest największym w Chinach producentem tego typu maszyn. Firma specjalizuje się również w zakresie usług i produktów finansowych, zajmuje się rozwojem IT wykorzystującym sztuczną inteligencję, działa także w obszarze ochrony środowiska. Dlaczego zdecydował się przejąć markę Rabe?...
Pozostało 57% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 17:30