StoryEditorCiągniki

Ciągnik niemal jak czołg – Claas Xerion na gąsienicach

17.01.2021., 15:01h
Ciągnik Claas Xerion z technologią czterech gąsienic TS (Trac System), idealnie sprawdzi się przy głębokiej uprawie polowej, nawet na mozaikowatych glebach i pagórkowatym terenie. A dzięki obracanej kabinie tym ciągnikiem można też pracować na silosie czy w lesie. Jak Claas Xerion sprawdza się w polu?

Claas Xerion 5000 TS testowany w kilku gospodarstwach w Polsce

Przed nieco ponad rokiem na rynku pojawił się Claas Xerion TS, ciągnik o dużej mocy i napędem gąsienicowym. Natomiast jesienią 2020 roku Claas Xerion 5000 TS trafił na kilku gospodarstw rolnych w Polsce na testy.

Traktor z jednej strony pracował na lekkich ziemiach w Wielkopolsce, po ciężkie gleby na terenie Warmii. Claas Xerion 5000 TS pracował z 12,5 metrowym agregatem przy lekkiej uprawi i 8-metrowym kultywatorem przy głębokiej uprawie. Łącznie ciągnik przepracował ponad 50 godzin i wykonał uprawę na 500 ha. 

– Łącznie ciągnik wykonał pracę na około 500 ha i efektywnie przepracował ponad 50 godzin. Zgodnie z danymi zarejestrowanymi przez system Telematics Claas Xerion 5000 TS osiągnął bardzo niskie wartości spalania – od 4 do 6,35 l/ha – podczas lekkiej pracy z agregatami talerzowymi: Lemken Gigant 12 m, Köckerling Rebel 12,5 m oraz Agrisem Disc-O-Mulch Gold 9 m. Natomiast w uprawie głębokiej, podczas pracy ciężkiej z kultywatorami Horsch Tiger 5, 6 i 8 AS, spalanie wyniosło od 12 do 17 l/ha, co pokazało, jak niezwykle wydajny i efektywny jest ten ciągnik – mówi Barbara Raba-Przybylak, product manager ds. ciągników w firmie Claas Polska.

 

Claas Xerion wytrzymały na duże obciążenia

Jak zapewnia producent maszyn rolniczych, dzięki termu, że Claa Xerion jest zbudowany na pełnej ramie z dwoma skrętnymi osiami, jest zwiększona wytrzymałość na bardzo duże obciążenia podczas pracy w głębokiej uprawie.

Natomiast system kierowania zapewnia optymalny promień skrętu ciągnika bez „łamania pojazdu”. W porównaniu z ciągnikiem łamanym tył maszyny nie zachodzi przy skręcie, co może być kłopotliwe np. na zakrętach czy przy odbiorze ziarna od kombajnu.

Ciekawym rozwiązaniem jest systemy dynamicznego kierowania osiami, który pozwala na mniejszą liczbę obrotów kierownicą w celu uzyskania pozycji maksymalnego skrętu.

– Pełne sterowanie ciągnika odbywa się w standardzie za pomocą tylko dwóch przycisków dzięki intuicyjnemu zarządzaniu sekwencjami – zachwalają przedstawiciele Claas.

 

Jak można zmienić gąsienice na koła w ciągniki Claas Xerion?

W ciągnikach Claas Xerion zastosowano napęd gąsiennicowy z system TS (Trac System), który cechuje mały poślizg i duża wydajność pracy w przeliczeniu ha/h. A to z jednej strony wpływa na niższe zużycie paliwa, ale także na mniejsze ugniatanie gleby przez ciągniki  z tradycyjnym napędem.

Co istotne, można też szybko dokonać przezbrojenia ciągnika Xerion TS z gąsienic na koła. Najpierw należy zabezpieczyć wózek jezdny w dwóch miejscach metalowymi sworzniami pod piastą. Następnie należy odbezpieczyć siłownik hydrauliczny położony w dolnej części wózka gąsienicy. Późnej trzeba odkręcić śruby wokół piasty i zdjąć wózek jezdny za pomocą ładowarki teleskopowej wyposażonej w widły do palet. Ostatnim krokiem jest montaż koła do piasty.

 

Claas Xerion z wydłużonym okresem głównego przeglądu

Producent podkreśla także, że ciągnik Claas Xerion TS jest dość prosty w codziennej konserwacji.

– Użytkownik może sprawdzić poziom olejów z kabiny, w tym nawet silnikowego, oraz dokonać przedmuchania chłodnic przez wentylator rewersyjny podczas pracy na polu – bez potrzeby zatrzymywania się – zachwalają przedstawiciele Claas Polska.

Warto także zwrócić uwagę, że Claas dla wszystkich modeli ciągników Xerion wydłużył okres głównego przeglądu do 1000 mth. Daje to możliwość zyskania czasu do pracy w trakcie sezonu oraz wyeliminowania przestoju, jak również dwukrotnie zmniejsza koszt przeglądu w ciągu roku.

 

Praca na niskich obrotach zwiększa komfort pracy i zużycia paliwa

Ciągnik Claas Xerion TS 5000 ma także tę zaletę, że możliwa jest praca na niskich obrotach silnika (maksymalny moment obrotowy XERION 5000 to 1300 obr./min – 2600 Nm). Oszczędności zapewniają również niskie obroty na postoju – 730 obr./min.

Xerion został też wyposażony w system inteligentnego sterowania przekładnią co ma poprawiać komfort pracy operatora i skupieniu się na najważniejszych zadaniach podczas pracy ciągnika.

Claas Xerioin ma jeszcze jeden element zapewniający komfort pracy operatora – kabina jest dobrze wyciszona i jednocześnie jest amortyzowana w dwóch punktach i osadzona na środku ciągnika, co ogranicza przenoszenie drgań z narzędzia towarzyszącego na maszynę i gwarantuje bardzo dobrą widoczność.

– Ciągnik Claas Xerion TS jest zdecydowanie maszyną do zadań specjalnych i z pewnością doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie dotychczas praca sprawiała trudności. Jednocześnie zapewni niskie koszty użytkowania – podsumowuje Barbara Raba-Przybylak z Claas Polska.

Paweł Mikos
Fot. Claas Polska.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 17:32