Archiwum redakcji
StoryEditorURSUS wraca do produkcji?

Ciągniki Ursusa znów będą produkowane? Jest duża szansa. Ale nie w Polsce

07.03.2024., 16:00h
Trudno w Polsce o rolnika, w którego gospodarstwie nigdy nie był używany ciągnik rolniczy marki URSUS. Produkcja tych traktorów już dawno się zakończyła, jednak sentyment pozostał. Teraz wiele wskazuje na to, że zakłady Ursusa ponownie zaczną działać i to…w Brazylii!

Zakłady produkcyjne URSUS

Polska firma URSUS swą popularność zawdzięcza produkcji ciągników i maszyn rolniczych, które były nagradzane na licznych targach i eksportowane do ponad 50 różnych państw świata. Pierwszy traktor zjechał z taśmy zakładów w roku 1947. Wraz z upływem lat na pracę zakładów miało wpływ wiele negatywnych czynników, które doprowadziły do upadku marki, która aktualnie jest sprzedawana przez Syndyk.

Czy produkcja URSUS-a ruszy w Brazylii?

Jak poinformował w swoim serwisie „Kurier Warszawski”, w ostatnim czasie pojawiła się szansa na to, że po kilkunastu latach ponownie ruszy produkcja URSUS-a w Brazylii, gdzie polskie przedsiębiorstwo miało swoje zakłady w latach 70.

Marcin Obałek z prawami do logo URSUS

Marcin Obałek jest członkiem Polsko-Afrykańskiej Izby Gospodarczej, który od roku 2021 ma prawa do dysponowania znakiem towarowym Ursusa i nazwy. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez „Kurier Warszawski”, prawa te nadal ma Obałka, planujący wznowienie produkcji części do Ursusów w Brazylii.

– Światowej tułaczki naszego ursusa, ale i perypetii Ursusa jako firmy ciąg dalszy... Wobec zawirowań, wobec ostatecznego i nieodwołalnego upadku Ursusa S.A. w Polsce postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Zaproszeni przez właściciela zakładów produkcyjnych marki Ursus, pana Leandro Arenda, mamy przyjemność uczestniczyć w historycznym momencie przekazania praw do dyspozycji marką Ursus w nasze ręce. Temat jest wielowątkowy i powiedzmy, jest to mała "kropeczka nad i" naszych działań w temacie, w ostatnich kilkunastu latach. Licencja do produkcji maszyn rolniczych w Brazylii jest ponadto niesamowicie ważna ze strategicznego punktu widzenia, mianowicie daje możliwość wprowadzenia na hermetyczny brazylijski rynek wielu polskich produktów. Z kolei w kontekście niesamowicie dynamicznie rozwijającego się rynku afrykańskiego, prawa do sprzedaży na rynki afrykańskie dają nam szerokie perspektywy na wprowadzenie polskich maszyn na czarny ląd. Niebawem więcej informacji, trzymajcie kciuki! – napisał Obałek na swoim profilu na Facebooku.

W podróży towarzyszy Obałkowi jeden z przedstawicieli klubu Traktor i Maszyna, Andrzej Mirowski, którego zdaniem URSUS może być pożądany na afrykańskim rynku.

– Dla nich byłyby dobre takie małe ciągniki – mówi Mirowski w rozmowie z „Kurierem Warszawskim”.

Co się dzieje z zakładami po URSUSIE w Warszawie?

Jak się okazuje, Syndyk sprzedał cały teren warszawskiego URSUSA w prywatne ręce.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Kurier Warszawski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 19:45