Ile bombajów jest w Polsce? Wielkie liczenie Lanz Bulldogów i Ursusów C45Paweł Mikos
StoryEditor"buldogi", "Sagany" i "Papaje"

Ile bombajów jest w Polsce? Wielkie liczenie Lanz Bulldogów i Ursusów C45

30.05.2024., 11:49h
W maju rozpoczęło się Ogólnopolskie Liczenie Bombajów organizowane przez Klub „Traktor i Maszyna”. Jakie ciągniki można zgłosić i do kiedy trwa akcja?

Klub „Traktor i Maszyna” organizuje Liczenie Bombajów w Polsce

Na początku maja rozpoczął się Pierwsze Ogólnopolskie Liczenie Bombajów. Jak podkreślają organizatorzy akcji, czyli Klub „Traktor i Maszyna”, dotyczy to wszystkich zabytkowych ciągników z silnikiem z gruszą żarową znajdujących się w Polsce.

Jakie ciągniki można zaliczyć do bombajów? Są to m.in.:

  • Ursus 45,
  • Lanz Bulldog,
  • Vierzon,
  • Le Percheron,
  • HSCS,
  • Mavag, 
  • Bolinder Munkell

Finał akcji odbędzie się 17 sierpnia 2024 r. podczas Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka w Wilkowicach.

Historia bombajów, saganów i buldogów, czyli ciągniki z gruszą żarową na polskiej wsi

Jak przypomina Klub „Traktor i Maszyna” tzw. „buldogi”, „bombaje”, czy „sagany”, czyli ciągniki z silnikiem z gruszą żarową trafiały na polską wieś w okresie II wojny i były to głównie traktory Lanz Bulldog. Dość dużo tego typu ciągników znalazło się na tzw. ziemiach odzyskanych.

W 1947 r. Polska doczekała się własnej wersji sagana, czyli kultowego Ursusa 45, który początkowo był produkowany w Warszawie, a następnie w Gorzowie. Do 1965 roku z taśm montażowych zjechało aż 65 tys. egzemplarzy tego traktora.

Później wiele z tych maszyn trafiło na złom i przetapiane. Dlatego te sagany, które ocalały są bardzo cenne, zwłaszcza dla kolekcjonerów zabytkowych maszyn rolniczych.

– Często stanowią pamiątkę rodzinną i są przekazywane z ojca na syna. Dzięki temu są nadal obecne w naszych domach i duszach – podkreślają przedstawiciele Klubu „Traktor i Maszyna”.

Rozmawiając z właścicielami zabytkowych traktorów prezentowane co roku podczas festiwalu w Wilkowicach można dowiedzieć się, że część z ich maszyn została sprowadzona w ostatnim czasie do Polski z Niemiec, Czech, Włoch, Węgier, Francji, a nawet ze Szwecji.

Jak zgłosić swój ciągnik do akcji liczenia bombajów?

– Zapraszamy wszystkich właścicieli o przesyłanie zdjęcia z podaniem marki, imienia i nazwiska właściciela oraz województwa. Przykład: Ursus 45, Jan Kowalski, województwo wielkopolskie. Ciągnik musi być jeżdżący albo taki do remontu lub w jego trakcie, ale kompletny – wyjaśniają organizatorzy akcji.

Żeby zgłosić swój ciągnik do 1. Ogólnopolskie Liczenie Bombajów należy przesłać zdjęcia wraz z opisem  na adres e-mail klubu „Traktor i Maszyna” – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 05:11