Jak ciągnik Claas Axion sprawdza się u polskich rolników? ”Spada o 10 proc. mniej paliwa”Claas
StoryEditorMaszyny rolnicze

Jak ciągnik Claas Axion sprawdza się u polskich rolników? "Spada o 10 proc. mniej paliwa"

16.03.2024., 16:00h
Firma Claas przeprowadziła wewnętrzne testy modeli Claas Axion 830 i 870, których celem było udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy ciągnik uniwersalny może być ekonomiczny. Jakie są wyniki doświadczenia?

Claas Axion 830 i 870 to ciągniki uniwersalne i ekonomiczne

Jak informują testerzy Claas, przeprowadzone przez nich testy jednoznacznie wskazały, że Claas Axion 830 i 870 to ciągniki uniwersalne i ekonomiczne podczas prac polowych.

Obecnie uniwersalność maszyny podczas wykonywania zabiegów agrotechnicznych jest niezwykle ważna. To od niej zależy komfort wykonywania różnych prac. W parze z uniwersalnością idzie ekonomika, pozwalająca nam na określenie tego, jaki koszt ponieśliśmy na osiągnięcie zamierzonych efektów. W doświadczeniu Claasa określone zostało zużycie paliwa na jednostkę wykonanej pracy, mierzonej powierzchnią lub czasem jej wykonania.

Każdy z ciągników wykonał to samo zadanie, wcześniej zostały one jednak zbalastowane.

Jakie były wyniki tekstu Claas Axion 870 CMATIC?

Jak informują analitycy Claasa, test ciągnika Claas Axion 870 o mocy maksymalnej z CPM 295 KM został przeprowadzony wiosną 2023 r. Traktor został wówczas sprzęgnięty z następującymi maszynami:

  • kultywatorem o szerokości 4 m i głębokości pracy 25 cm, na działce ok. 41 ha, gleba odpowiadała ok. IV klasie bonitacji,
  • kultywatorem o szerokości 3 m i głębokością pracy 20 cm, na działce ok. 29 ha, gleba klasy IV.

Uzyskane wyniki jednoznacznie wskazały na niskie zużycie paliwa przez ciągnik AXION 870, który w uprawie polowej wykorzystał 15,3l/ha. Natomiast podczas pracy z wykorzystaniem drugiego kultywatora zużycie paliwo wyniosło 11,9 l/ha. Niskie spalanie zostało osiągnięte dzięki wydajności 3,13 ha/h podczas pierwszej pracy i 3,62 ha/h podczas drugiej.

Rok wcześniej AXION 870 CMATIC był sprzęgnięty z:

  • kultywatorem o szerokości 5,7 m i głębokości pracy 20 cm, na działce ok. 16 ha, gleba klasy IV;
  • broną aktywną szerokości 6 m i głębokością pracy 10 cm, na działce ok. 10 ha, gleba klasy IV.

W tym teście zużycie paliwa w pracy z kultywatorem wynosiło 11 l/ha, przy wydajności 4,5 ha/h. Podczas pracy z broną aktywną 8,8 l/ha i wydajność 4,2 ha/h.

Jakie były wyniki testów dla Claas Axion 830 CMATIC?

Podobny test został wykonany dla AXION 830 CMATIC w roku 2022. Wówczas ciągnik o mocy ok. 230 KM sprzęgnięto z:

  • kultywatorem o szerokości 5,7 m i głębokości pracy 16 cm, na działce ok. 16 ha, gleba klasy IV,
  • broną aktywną szerokości 6 m i głębokością pracy 10 cm, na działce ok. 10 ha, gleba klasy IV.

Nie da się nie zauważyć, że w teście wykorzystano te same maszyny doczepiane, areał polowy oraz trasę, którą traktor miał do pokonania.

Wyniki testu dla Claas Axion 830 były następujące:

  • osiągnął 8,1 l/ha w kultywatorowaniu przy wydajności 5,4 ha/h, a w bronowaniu średnio 8,7 l/ha i 4,2 ha/h.

Jakie są opinie rolników o ciągnikach Claas?

Wielu rolników chętnie wybiera ciągniki Claasa do pracy w swoim gospodarstwie. Jednym z nich jest Łukasz Haase z okolic Gdańska, który korzysta na co dzień z serii Axion i jest bardzo zadowolony.

– W naszym gospodarstwie od kilku lat korzystamy z serii AXION. Maszyny te są bardzo komfortowe i bezawaryjne. Mamy sprzęt różnych marek i widzimy, że ciągniki CLAAS są bardzo ekonomiczne w użytkowaniu, bo spalają ok. 10% mniej paliwa przy typowych pracach. Mierzymy efektywność prac, wiemy, ile paliwa zostaje w baku. Ciągniki CLAAS to rzeczywiście oszczędne maszyny – mówi Haase.

Mateusz Nawrot jest rolnikiem z okolic Częstochowy, który jak mówi, dzięki ciągnikowi z Claas Arion 810 wygrał tytuł SUPER ROLNIKA.

– Wygrałem tytuł SUPER ROLNIKA w programie telewizyjnym dzięki CLAAS ARION 810 ze skrzynią bezstopniową CMATIC. W wyścigach byłem bezkonkurencyjny, mając ciągnik z taką przekładnią. Cechuje się ona doskonałą elastycznością przy zmianie prędkości czy kierunku jazdy przód-tył. Na co dzień maszyna pracuje w 500-ha rodzinnym gospodarstwie. Dzięki tej przekładni mamy znacznie niższe spalanie niż w ciągnikach innych marek – podsumowuje Nawrot.

image
Maszyny rolnicze

TOP 10 nowych ciągników: drastyczny spadek w sprzedaży

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Claas

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 14:32