Przystawki do kukurydzy Oros CornadoOros
StoryEditorMateriał promocyjny

Przystawki do kukurydzy Cornado pozwalają na zbiór kukurydzy z prędkością do 15 km/h

14.03.2024., 12:30h
Polscy rolnicy mogą kupić adaptery do kukurydzy węgierskiego producenta Oros. Firma działa już od ponad 50 lat i wyspecjalizowała się w produkcji przystawek do kombajnów. Adaptery Oros Cornado wyróżnia lekka konstrukcja, co w połączeniu z odpornymi na ścieranie nożami tnącymi pozwala na szybki zbiór, nawet z prędkością 15 km/h. Pozwala także na niższe zużycie paliwa, a to oznacza redukcję kosztów. Jakie wersje przystawek można wybrać?

Praca z przystawkami OROS CORNADO gwarantuje efektywny zbiór plonów

Przystawki OROS CORNADO przeznaczone do zbioru kukurydzy, charakteryzują się niskim zużyciem energii i mogą pracować z dowolnym kombajnem. Oprócz prostej i wygodnej obsługi, praca z przystawkami OROS CORNADO gwarantuje efektywny zbiór plonów i bardzo dobre rozdrobnienie łodyg. Inna zaletą o charakterze estetycznym jest możliwość wyboru koloru przystawki, który będzie pasował do wykorzystywanej w gospodarstwie maszyny. Najważniejsza dla rolników jest jednak zawsze użyteczność maszyny oraz jakość. Różne podstawowe i opcjonalne rozwiązania wykorzystane w przystawkach CORNADO mogą poprawić potencjał produkcyjny – nawet w najnowocześniejszych systemach rolniczych.

Rozwój kombajnów wpłynął na produkcji pionierskich przystawek

Na początku XXI wieku wcześniejsze typy przystawek do zbioru kukurydzy produkowane w Orosháza wspierały pracę rolników w całej Europie. Można powiedzieć, że w tamtych czasach rozpoczął się bardziej dynamiczny rozwój rynku kombajnów zbożowych. Wpłynęło to między innymi na podniesienie szybkości pracy i wydajności tych maszyn. To natomiast skłoniło węgierskich projektantów do tego, aby przenieść produkowane przez nich przystawki na kolejny poziom. Oczekiwania oraz potrzeby rolników były motorem napędowym niezwykłych zmian, które były sukcesywnie wdrażane w kolejnych latach.

Odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie nowych rozwiązań było rozpoczęcie w 2007r. produkcji pionierskich przystawek, które były technologicznymi przodkami OROS CORNADO. Ich testowana przez lata wersja stała się dostępna na rynku w 2010r. Podstawowe założenia były ściśle określone: nowe narzędzie musi być składane, a oprócz dużej prędkości zbioru musi gwarantować wysoką wydajność. Wszystko to musi zostać osiągnięte przy możliwie najmniejszym zapotrzebowaniu energetycznym, uwzględniając jednocześnie podniesienie jakości rozdrobnienia.

Obecnie stałe przystawki CORNADO można zamówić w wersji: 6, 8, 9, 12, 16 i 18 rzędowej, przy odległości między rzędami wynoszącej 50,8, 56, 70, 76,2, 80 oraz 96,5 cm.

Wersje składane są dostępne w rozmiarach 6, 7, 8, 9 i 12-rzędowych, również z szerokim wyborem rozstawu między rzędami. Wszystko to zostało przygotowane pod kątem zaspokojenia potrzeb klienta – inżynierowie wprowadzając dalsze ulepszenia zawsze opierali się bezpośrednio na doświadczeniach polowych. Największą wiedzę na temat przystawek oraz poszerzenia ich możliwości i zwiększenia potencjału maszyny mają ci, którzy wykorzystują je w swojej pracy na co dzień.  

image
Przystawki do kukurydzy Oros Cornado
FOTO: Oros

Szybki i skuteczny zbiór kukurydzy dzięki przemyślanym szczegółom

Kiedy wcześniejsze typy przystawek zbierały kukurydzę z prędkością 6-8 km/h, obecne na rynku adaptery CORNADO są w stanie osiągnąć prędkość 15 km/h, utrzymując wysoką jakość rozdrobnienie łodygi.

Krokiem milowym było również zwiększenie wytrzymałości przystawek CORNADO. Wpływa to przede wszystkim na obniżenie wymagań konserwacyjnych, co stanowi jeden z wielu atutów tych urządzeń. Kiedy wcześniej potrzebna była codzienna konserwacja urządzenia, obecnie wystarczy ocena wzrokowa i przygotowanie narzędzia przed sezonem oraz obowiązkowe, coroczne prace konserwacyjne.

Przystawki CORNADO posiadają hydraulicznie regulowaną kruszarkę, co w dużym stopniu wpływa na wygodną i wydajną pracę, gdyż operator maszyny może z kabiny kombajnu dokonać niezbędnych regulacji i dostosować parametry pracy do zbioru kukurydzy dla danego pola.

Jeśli kukurydza jest szczególnie wysoka, ewentualnie pochylona lub bardzo wygięta, wówczas boczne podwyższenie pomaga wepchnąć ją w płaszczyznę przystawki. Może to być urządzenie naprowadzające łodygi, jak również kruszarki, wyposażone dodatkowo w napędzane hydraulicznie obrotowe separatory rzędów, co pozwala na delikatniejsze traktowanie kolb za pomocą ślimaka. Podobny cel spełnia również gumowa płyta chroniąca kolby, która jest szczególnie użytecznym rozwiązaniem przy dużej prędkości pracy: ten dodatek zapobiega wypadaniu kolb z adaptera.  

Każda linia adaptera wyposażona jest w wyłącznik bezpieczeństwa, dzięki czemu maszyna jest zabezpieczona przed przeciążeniem. W przypadku wyłączenia całe urządzenie należy ponownie uruchomić. W takiej sytuacji automatycznie zatrzymana linia znowu zaczyna działać. W ekstremalnych przypadkach – jak napotkanie dużego, twardego przedmiotu (takiego jak rama roweru itp.) – konieczna jest ingerencja operatora. Natomiast w sytuacji zwykłego przeciążenia problem można rozwiązać z poziomu kabiny. Zdaniem projektantów sytuacje mechanicznego przeciążenia zdarzają się niezwykle rzadko, bowiem w porównaniu z warunkami początkowymi, na przestrzeni lat zwiększano moment obrotowy wyłączników bezpieczeństwa, aby zapewnić ciągłość zbioru nawet przy najwyższej prędkości zbioru i wysokich plonach.

image
Przystawki do kukurydzy Oros Cornado
FOTO: Oros

Rozdrabnianie łodyg na najwyższym poziomie

W trakcie zbioru kluczowym pytaniem jest to, jakie ściernisko zostanie po kombajnie. Rozdrabniacz łodyg CORNADO rozdrabnia łodygę kukurydzy na 5,5 cm kawałki, co jest nadzwyczaj skuteczne.

Jednak po zakończeniu pracy, na polu pozostają wystające spiczaste, przypominające włócznię pozostałość łodyg, które są bardzo ostre, co nie sprzyja oponom traktora w trakcie dalszych prac. Aby poradzić sobie z tym problemem wykorzystano ugniatacz pozostałości łodyg, który łamie pozostałą część łodygi i kładzie ją, aby nie powodowała dalszych uszkodzeń. Jeśli uwzględnimy ceny ogumienia oraz jego wymiany w przypadku potencjalnych uszkodzeń, wtedy uznać, że to rozwiązanie w bardzo krótkim czasie może się zwrócić.

Ugniatacz pozostałości łodyg może być szczególnie ważny również w trakcie gospodarki regeneratywnej, na którą zwraca się coraz więcej uwagi, na przykład w przypadkach uprawy roli w systemie no-till, w którym pozostałości łodyg nie są obracane i mieszane. Tak więc zarówno usunięcie pozostałości łodyg, jak również zapewnienie rozłożenia rozdrobnionych łodyg na powierzchni gleby jest zadaniem kombajnu. Wpływa to pozytywnie na żywotność gleby i przyspiesza rozkład pozostałości po zbiorze, aby przy kolejnym bezpośrednim siewie nie sprawiał on problemu. Dzięki rozdrobnieniu łodyg na kawałki o długości 5,5 centymetra, zarówno przy technologii konwencjonalnej jak i regenerującej zmniejsza się liczba szkodników przeżywających zimę, na przykład omacnicy prosowianki. Należy jednak podkreślić, że do efektywniejszej eliminacji szkodników, konieczne jest także wystąpienie odpowiednich warunków atmosferycznych, takich jak przymrozek.

W zwiększaniu skuteczności rozdrabniania roślin bardzo pomocne może być również śledzenie gleby. Bowiem z kabiny kombajnu trudno jest wyczuć, czy ustawić „na oko”, jakiej wielkości mają pozostać łodygi. Wysokość pozostawionej części łodygi możemy regulować poprzez odpowiednie położenie adaptera. Dostępne opcjonalnie czujniki elektryczne utrzymują wysokość ścierniska, tak więc operator maszyny nie musi przejmować się tym parametrem, a swoją uwagę może w pełni skupić na zbiorze. Idealna wysokość ścierniska zapewniona jest przez ustawienie adaptera.

Śledzenie rzędów również w znaczny sposób zmniejsza obciążenie operatora i eliminuje szereg błędów. Przy pomocy tego rozwiązania kombajn zawsze porusza się po rzędzie kukurydzy – wykorzystując opcję automatycznego kierowania.

Stosunkowo nową opcją w ofercie OROS jest zamontowanie lamp ścierniska (na kombajny John Deere, New Holland i Claas). Do nocnego zbioru oferowane są reflektory LED-owe, które oświetlają teren zarówno z przodu, jak i z tyłu. Sprawiają również, że widoczny jest transporter ziaren.

OROS CORNADO to oczywiście uniwersalny adapter, tak więc można zamocować go przy pomocy wkładki montażowej na każdym rodzaju kombajnu. Dzięki szybkiemu złączu nie ma potrzeby spędzania kilku godzin na przyłączeniu do urządzenia.

image
Przystawki do kukurydzy Oros Cornado
FOTO: Oros

Adapter do zbioru kukurydzy przy słoneczniku

CORNADO to przystawka do zbioru kukurydzy, który przy pomocy wkładki do słonecznika może być przekształcony do zbioru innych płodów. Producent oferuje tę opcję mniejszym rolnikom, którzy  rocznie potrzebują ścięcia roślin z 50-100 hektarów. Utrata ziaren w podstawowej pozycji jest zdecydowanie niższa na przykład w porównaniu z adapterami SUN.

Okresowe przekształcenie urządzenia do zbioru kukurydzy ma mocne tradycje, bowiem w dobie PGR-ów regularnie przyspawano ostrza kos do stołów tnących. Chociaż rozwiązanie to było pomysłowe i działało, specjaliści z firmy Linamar Zrt. chcą zapewnić poważniejsze i bardziej zaawansowane metody, wykorzystywane do zbioru słonecznika i dostarczania talerza na stół poprzez montaż i demontaż.

To rozwiązanie w istocie jest tańsze niż zakup adaptera do zbioru słonecznika. CORNADO za jedną dziesiątą kwoty adaptera SUN można przekształcić w odpowiednie urządzenie.

Jako zaletę można wymienić również to, że dzięki omawianemu rozwiązaniu można zbierać plony całkowicie przechylone, nagięte prawie na ziemi, czego nie byłby w stanie zrobić adapter do słonecznika – szczególnie w przypadku konstrukcji z miażdżeniem łodyg. Natomiast adapter do zbioru kukurydzy można położyć na ziemi, ale w tym przypadku specjaliści proponują, aby wyłączyć miażdżenie, dzięki czemu można skutecznie zmniejszyć utratę ziaren.

Ogólnie można powiedzieć, że efektywność wkładki do słoneczników tym bardziej się zmniejsza, im łatwiej wypadają ziarna z talerza. Dlatego szczególnie ważne jest przeprowadzenie zbioru w odpowiednim czasie, w celu zmniejszenia ubytków w plonie. Rozwiązanie to sprawdzi się jednak wyłącznie na niewielkim areale – w przypadku zbiorów na większej powierzchni proponowana metoda nie jest w stanie zastąpić na przykład skutecznej i dokładnej pracy adaptera SUN do słonecznika.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.oros.hu

https://www.facebook.com/oroslinamar/

https://www.youtube.com/user/oroslinamar

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 09:29