Tadus - ciągnik z napędem elektrycznymtadus.com
StoryEditorCiągnik elektryczny

Tadus: zupełnie nowy ciągnik elektryczny. Jaką będzie miał moc?

06.11.2023., 16:00h
Firma Tadus z Traunstein w Górnej Bawarii pracuje nad ciągnikiem z napędem elektrycznym o mocy 100 kW, który planuje wprowadzić na rynek w roku 2025. Innowacyjny układ napędowy został zaprezentowany w pojeździe testowym.

Silniki elektryczne w Tadus

W nowym ciągniku elektrycznym Tadus osie są napędzane przez dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 100 kW. Pompa hydrauliczna jest napędzana silnikiem elektrycznym o mocy 30 kW, silnik elektryczny zapewnia również napęd WOM o mocy od 80 do 90 kW. Jak zapewnia producent, w przyszłości kupujący będą mogli zasilać przedni WOM energią napędową.

Do jakiej prędkości rozpędza się ciągnik Tadus?

W nowych ciągnikach elektrycznych od Tadus istnieje możliwość płynnej regulacji prędkości silników w zakresie od 0 do 6000 obr./min. Traktor rozpędza się do 40 km/h zarówno podczas jazdy do przodu, jak i do tyłu. W układzie napędowym ciągnika Tadus nie ma skomplikowanych przekładni zmiany biegów takich jak Powershift czy bezstopniowe przekładnie do przenoszenia momentu obrotowego z silników na napędy jezdne.

W jaki sposób tankuje się ciągnik Tadus?

Istnieją dwie możliwości ładowania ciągnika Tadus prądem poprzez:

  • gniazdko trójfazowe 400 V,
  • stację szybkiego ładowania.

Do jakich prac nada się ciągnik Tadus?

Ciągnik elektryczny Tadus doskonale sprawdzi się w pracy w gospodarstwie rolnym i na użytkach zielonych. Producent proponuje zakup tego traktora rolnikom zajmującym się produkcją mleka posiadającym instalację fotowoltaiczną na dachach, ponieważ obecnie i w przyszłości nie będzie wynagrodzenia EEG za energię elektryczną wielu z tych systemów.

Ile można pracować na akumulatorze zasilającym ciągnik Tadus?

Jak informuje producent ciągnika Tadus, akumulator został zaprojektowany w taki sposób, by jego pojemność wystarczyła na cztery godziny koszenia lub sześć godzin pokosu. Podczas hamowania traktor odzyskuje energię i zasila akumulatory. Konstruktorzy zadbali również o to, by rolnik mógł wymieniać baterię podczas długiego dnia pracy, a gdy ciągnik nie jest używany, to jego akumulator może służyć jako buforowy magazyn energii fotowoltaicznej, którą za pośrednictwem, w razie potrzeby, można przetransmitować do sieci domowej lub systemu udojowego.

Ile kosztuje traktor Tadus?

Nieznana jest jeszcze cena za traktor Tadus o mocy 100 kW. Wiele jednak wskazuje na to, że będzie on droższy od tradycyjnych ciągników napędzanych silnikiem Diesla. Zdaniem producenta niższe będą jednak koszty eksploatacji, dzięki czemu nadwyżka powinna się zwrócić w ciągu 2 do 4 lat.

image
Ładowarka JCB 403E

Elektryczna ładowarka JCB 403E. Ile może pracować na jednym ładowaniu?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: profi.de

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 09:06