Pierwszy elektryczny ciągnik Seederal powstał na bazie modelu JCB Fastrac 4220.Firmowe
StoryEditormaszyny rolnicze

Ten ciągnik ma pracować 8 godzin na baterii. Ma aż 160 KM

02.08.2026., 11:00h

Francuski producent Seederal zaprezentował swój pierwszy elektryczny ciągnik własnej konstrukcji. Firma ujawniła informacje dotyczące czasu pracy maszyny oraz procesu ładowania, jednak na szczegółowe parametry techniczne i dokładną datę rozpoczęcia produkcji trzeba jeszcze poczekać.

Seederal pokazał nowy elektryczny ciągnik

Francuski startup Seederal opublikował zdjęcie swojego pierwszego elektrycznego ciągnika opracowanego we własnym zakresie. Maszyna ma 160 KM i wyraźnie różni się od wcześniejszego prototypu, który powstał na bazie ciągnika JCB Fastrac.

Nowy ciągnik Seederal został zmontowany w świeżo otwartym warsztacie w Guipavas, położonym między Brestem a Rennes. To ważny etap dla firmy, bo producent przechodzi od testowania elektrycznego napędu na gotowej konstrukcji do własnej maszyny rolniczej.

image
Elektryczny ciągnik Seederal własnej konstrukcji.
FOTO: Firmowe

Nie tylko elektryczny napęd

Seederal powstał w 2021 roku. Firmę założyli inżynierowie Arthur Rivoal i Antoine Venet. Od początku projekt był związany z elektryfikacją maszyn rolniczych, ale najnowszy ciągnik pokazuje, że firma nie chce ograniczać się do przerabiania istniejących modeli.

W nowej maszynie Seederal opracowuje także własny akumulator. Bateria została przygotowana specjalnie do zastosowań rolniczych i zintegrowana z ciągnikiem. Ma znosić długie cykle pracy oraz wysokie obciążenia. Producent ocenia, że takie rozwiązanie powinno zapewnić znacznie dłuższą żywotność.

8 godzin pracy na jednym ładowaniu

Według Seederal ciągnik ma pracować około 8 godzin na jednym ładowaniu. W przypadku maszyn elektrycznych to jedna z kluczowych informacji, bo rolnik chce wiedzieć nie tylko, ile maszyna ma koni, ale przede wszystkim, jak długo wytrzyma w normalnej pracy.

Producent podał także dane dotyczące ładowania. Przy szybkim ładowaniu uzupełnienie energii od 0 do 100% ma trwać około 2 godzin. Przy standardowej ładowarce ten sam proces zajmuje od 8 do 10 godzin. Na razie nie ujawniono jednak pełnej specyfikacji technicznej akumulatora ani szczegółowych parametrów układu napędowego.

Seederal łączy siły z Carraro i Michelinem

Seederal współpracuje z firmą Carraro przy opracowaniu układu napędowego. Obie firmy przygotowały także Independent Front Unit, czyli specjalnie zaprojektowaną przednią oś. Rozwiązanie ma poprawiać stabilność ciągnika na nierównym terenie i ograniczać drgania odczuwane przez operatora.

Francuski startup współpracuje również z Michelinem. Celem jest optymalizacja przenoszenia momentu obrotowego między elektrycznym napędem a oponami. Ma to znaczenie zwłaszcza w ciągniku elektrycznym, w którym moment obrotowy jest dostępny bardzo szybko, a skuteczne wykorzystanie mocy zależy od przyczepności.

Nie trzeba będzie wymieniać maszyn?

Seederal zakłada, że nowy ciągnik będzie mógł pracować z istniejącymi narzędziami rolniczymi. Osprzęt ma być obsługiwany przez WOM, hydraulikę lub zasilanie elektryczne. To ważne, bo użytkownik nie musiałby od razu wymieniać całego parku maszynowego.

Ciągły rozdział siły uciągu na wszystkie cztery koła ma poprawiać przyczepność i ograniczać poślizg. W ciągniku przewidziano także zaawansowane systemy wspomagania operatora oraz zarządzania narzędziami. Szczegółów dotyczących tych systemów producent jeszcze nie podał.

Kiedy ruszy produkcja elektrycznego ciągnika Seederal?

Pełna specyfikacja techniczna ciągnika nie została jeszcze opublikowana. Maszyna nadal znajduje się w fazie rozwoju. Nie wiadomo też, kiedy trafi do produkcji seryjnej ani ile będzie kosztować.

Seederal informuje, że przed ciągnikiem są jeszcze ostatnie poprawki. Jednocześnie firma ma za sobą kilka lat pracy oraz setki godzin testów wcześniejszego prototypu opartego na JCB Fastrac. Producent zapowiada, że nie zamierza długo trzymać pierwszego własnego ciągnika elektrycznego w warsztacie.

opr. aj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. sierpień 2026 11:02