StoryEditorWiadomości z branży

Czy oś boogie zastąpi gąsienice w kombajnach? NAF pracuje nad takim rozwiązaniem

09.09.2020., 16:09h
Specjalista w produkcji mostów napędowych – niemiecka firma NAF (Neunkirchener Achsenfabrik AG) – wpadła na pomysł, aby w kombajnach zbożowych zastąpić gąsienice osiami typu boogie. Twierdzi, że taki system nie tylko będzie znacznie tańszy, ale w wielu aspektach również korzystniejszy.

Czym jest oś typu boogie?

Oś boogie posiada z obu stron po dwa koła, które są umieszczone na wahaczach i które w swojej środkowej części są przymocowane do ramy w sposób wahliwy. Wszystkie koła są napędzane i dzięki wahliwemu zamocowaniu, dobrze dopasowują się do nierówności terenu.

Gdy w kombajnie zamontujemy oś boogie, uzyskamy doskonałe rozłożenie masy. Maszyna nie będzie zapadła się w ziemi tak, jak w przypadku, gdy porusza się na pojedynczej przedniej osi – twierdzi firma NAF. – A gdy postawimy jeszcze na niskociśnieniowe szerokie opony, ugniatanie roli będzie nawet mniejsze niż w przypadku gąsienic. I to nie są tylko nasze wewnętrzne spostrzeżenia, ale podparte badaniami wykonanymi na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie.

Większa zwrotność i mniejsze utwardzenie gleby

Producent z Neunkirchen twierdzi, że kombajn z takim układem jezdnym będzie przebijał maszynę gąsienicową zwrotnością. Nie będzie również niszczył tak mocno gleby na uwrociach, bo przy kołach działają mniejsze siły odśrodkowe. Oś boogie jest też lżejsza od gąsienic, ma mniej skomplikowaną konstrukcję, a dzięki temu, że jest całkowicie zamknięta jest również odporn...
Pozostało 54% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. luty 2024 14:43