StoryEditorWiadomości rolnicze

Jak zadbać o sieczkarnię do kukurydzy po sezonie?

28.12.2022., 16:12h
Konserwacja maszyn rolniczych po sezonie jest szczególnie ważną czynnością, o której powinni pamiętać wszyscy rolnicy. Zdarza się jednak, że intensywnie użytkowany podczas prac polowych sprzęt, jest zamykany w garażach na zimę, a od takiego postępowania brakuje kroku do katastrofy. Jedną z maszyn, w której pozostałości posezonowe stwarzają prawdziwy raj dla gryzoni i siejącej spustoszenie rdzy, jest sieczkarnia do kukurydzy.

Zwilgotniałe resztki pożniwne mogą przyczyniać się do korozji sieczkarni

O ile resztki same w sobie nie miałyby aż tak negatywnego wpływu na stopniowe rdzewienie sieczkarni, o tyle wszechobecna wilgoć w połączeniu z pozostałościami kukurydzy rozwija zachodzący proces korozji. 

Przemiany biochemiczne są uruchamiane przez wodę, które zachodzą w pozostałych w sieczkarni resztkach kukurydzy, gleby i pyłu w momencie jej pojawienia się. Zachodząca w tym procesie produkcja naturalnych kwasów przyczynia się do uszkodzenia powłoki lakierniczej, co jest szczególnie widoczne w miejscach, gdzie jest ona uszkodzona lub tam, gdzie metalowe części maszyny nie zostały pokryte lakierem.

Dodatkowo do postępowania procesu korozji przyczynia się wzrastająca temperatura, przyspieszająca zachodzący proces od 2 do 4 razy. Dopuszczenie do pojawienia się wilgoci w sieczkarni może mieć również negatywny wpływ na stan instalacji elektrycznej i elektronicznej. Pozostawienie sieczkarni do kukurydzy bez wyczyszczenia drobnych zakamarków, umożliwia przeżycie zimnych miesięcy gryzoniom, których działalność może być powodem kosztownych napraw w przyszłości. 

Co wyczyścić, wydmuchać i umyć, żeby przygotować sieczkarnię do garażowania? 

Proces czyszczenia sieczkarni do kukurydzy nie dla każdego musi być oczywisty. Poszczególne części maszyny powinny być czyszczone w odpowiedni sposób.  

W sieczkarni sprężonym powietrzem należy wyczyścić:  

 • pakiet chłodnic (w wyjątkowych przypadkach również umyć ciśnieniowo),

Wydmuchaniu powietrzem należy poddać: 

 • przedział silnika (nie myć),
 • zespół wciągający (dodatkowo umyć),
 • bęben tnący i dno bębna nożowego,
 • mechanizm ostrzenia noży bębna tnącego,
 • obszar gniotownika i kosza chłodnicy,
 • wentylator wyrzutu i sąsiadujące obszary (najpierw oczyścić),
 • tunel wrzutowy i obrotnicę tunelu (najpierw wymieść),
 • skrzynkę akumulatorów (najpierw skontrolować i obmieść), 
 • filtry kabinowe (najpierw zdemontować) wydmuchać z obu stron.

Ponadto należy:

 • zdemontować gniotownik poddać myciu i osuszeniu przed ponownym montażem,
 • opróżnić zbiornik zakiszacza, dokładnie umyć i wysuszyć przed montażem,
 • gniazda filtrów po ich wyjęciu wyssać odkurzaczem.

Każdy operator sieczkarni do kukurydzy powinien zadbać również o pozostawienie porządku w kabinie, dzięki czemu zapobiegnie wizytom myszy.  Po zastosowaniu powyższych wskazówek można przystąpić do umycia całej maszyny. 

Warto postarać się o rozpoczęcie prac porządkowych od górnych części sieczkarni tak, aby postępowały stopniowo w dół. Jeśli pomieszczenie, w którym ma być garażowana maszyna, jest zbyt małe na wykonanie porządków i proces czyszczenia musi odbyć się na wolnej przestrzeni, warto wybrać pogodny dzień.  

Nie należy zapominać o przyrządach do zbioru traw i przyrządach żniwnych, które również wymagają konserwacji przed zimą.

Po oczyszczeniu sieczkarnię wystarczy nasmarować

Działanie mechanizmów w maszynie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego nasmarowania, dlatego warto pamiętać, by po zakończeniu czynności porządkujących ponownie naoliwić części sieczkarni, które tego wymagają i uruchomić ją na krótki czas, by smar dotarł do zakamarków.

Jakie płyny uzupełnić w sieczkarni po sezonie? 

Warto pamiętać o tym, by przygotowując sieczkarnię do zimy uzupełnić poziom potrzebnych do jej działania płynów. Operator powinien zadbać o skontrolowanie wskaźników:

 • płynów eksploatacyjnych,
 • zbiornika paliwa, który powinien być zapełniony w 2/3 na okres zimy,
 • AdBlue, jego wskaźnik powinien utrzymywać się na poziomie 50%.

Dodatkowym zabezpieczeniem przed wystąpieniem awarii maszyny będzie kontrola w autoryzowanym serwisie, która przeprowadzona przez eksperta z pewnością zminimalizuje ryzyko usterki w nowym sezonie

Ostatnią czynnością, którą powinniśmy wykona, przygotowując naszą maszynę do zimy, jest wymiana oleju, która wpłynie pozytywnie na działanie silnika.

Maszyna rolnicza będzie ci wdzięczna

Nie tylko sieczkarnie, ale każdy inny sprzęt rolniczy, który został odpowiednio wyczyszczony i zabezpieczony przed działaniami warunków atmosferycznych, odwdzięczy się mniejszą ilością awarii w nowym sezonie, a te, które wystąpią, z pewnością będą generowały niższe koszty.

oprac. Justyna Czupryniak  
źródło: claas.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 22:24