Jak dokładnie działa sieczkarnia Claas Jaguar z technologią shredlage?Claas
StoryEditorClaas Jaguar

Jak dokładnie działa sieczkarnia Claas Jaguar z technologią SHREDLAGE?

25.05.2024., 16:00h
Kondycjonowanie paszy z unikalną technologią SHREDLAGE zastosowaną w sieczkarniach Claas Jaguar poprawia wydajność krów mlecznych i parametry pozyskiwanego od nich mleka. Jak to możliwe?

Sieczkarnie Claas Jaguar od 50 lat na rynku

To już 50 lat odkąd sieczkarnie Claas Jaguar zrewolucjonizowały rynek maszyn zielonkowych. Przez ten czas z taśmy produkcyjnej zjechało ponad 450 tys. maszyn tego typu. Kolejne modele sieczkarni dawały rolnikom możliwość dostosowania ich do własnych potrzeb, jednak to technologia SHREDLAGE zachwyca do dziś poprzez wydobycie jeszcze większej ilości składników z kukurydzy.

– Po przejściu na kiszonkę przygotowaną wg technologii CLAAS SHREDLAGE, średnia wydajność mleczna w stadzie moich krów zwiększyła się o 1,5 l mleka od sztuki, a zawartość tłuszczu wzrosła z 3,9 do 4,2%. Dodatkowo mogliśmy podczas skarmiana stopniowo wyeliminować słomę, co przyniosło kolejne wymierne oszczędności – mówi Arkadiusz Bujalski z Motwicy w województwie lubelskim.

Jak przyznaje rolnik, choć na początku nie był przekonany do takiego sposobu obróbki sieczki kukurydzianej, to wyniki produkcyjne rozwiały jego wątpliwości.

2 l więcej mleka od krowy dzięki technologii SHREDLAGE

O zaletach tej technologii przekonała się firma Fortune z Cieszymowa w województwie pomorskim. Tam w całej grupie zwierząt pasza przygotowana o technologię SHREDLAGE pozwalała uzyskać nawet 2 litry więcej mleka od krowy. Dzienne pobranie suchej masy wzrosło z 29,5 kg do 32 kg.

Jaka jest tajemnica technologii SHREDLAGE?

Tajemnica Technologii SHREDLAGE tkwi w krojeniu kukurydzy. Sieczka cięta jest na dłuższe niż zwykle odcinki 20 – 30 mm i co najważniejsze jest dodatkowo rozwarstwiana i rozszarpywana/strzępiona (ang. shredlage) wzdłuż włókien.

Za miażdżenie biomasy we właściwy sposób odpowiada zgniatacz Corncracker SHREDLAGE, czyli dwa walce pracujące przeciwbieżnie z różnymi prędkościami. Są one wyposażone w zęby o specjalnym profilu. Dzięki tym walcom następuje intensywna obróbka materiału roślinnego, czyli cięcie, gniecenie i strzępienie.

Powyższy sposób cięcia przynosi efekt w żwaczu krowy. Zasiedlająca go flora bakteryjna ma dzięki temu do dyspozycji wielokrotnie większą powierzchnię biomasy. Namnaża się więc obficiej, lepiej wykorzystując węglowodany i białko roślinne paszy. Rośnie przez to strawność przetworzonej suchej masy. Przekłada się to na zwiększenie produktywności mlecznej krów oraz zawartości białka i tłuszczu. Hodowca może więc zredukować użycie koncentratów paszowych przy zwiększonej wydajności mlecznej oraz ograniczyć, a nawet wyeliminować słomę, co przekłada się na znaczne potencjalne oszczędności.

– Jestem całkowicie przekonany do SHREDLAGE, bo na jesieni 2023 r. przygotowałem kiszonkę podczas pokazu sieczkarnią wyposażoną w ten system. Efekty ekonomiczne, jakie to przyniosło mojemu gospodarstwu, były bezdyskusyjne. Kupiłem więc bez wahania nowego JAGUARA 950 wyposażonego w technologię SHREDLAGE – podsumowuje Arkadiusz Bujalski.

Nowa maszyna wyposażona będzie w system CEMOS AUTO PERFORMANCE, który dba o oszczędność paliwa oraz optymalne parametry pracy. Dodatkowo do dyspozycji był pakiet PREMIUM LINE – gwarancja na 3000 godzin lub 5 lat bezawaryjnej pracy oraz jubileuszowy pakiet dla operatora.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Claas

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 23:15