StoryEditorWiadomości rolnicze

Krajowy Dzień Kukurydzy 2022: setki odmian i 4 sieczkarnie na jednym polu [WIDEO]

07.09.2022., 20:09h
W Wilkowicach setki rolników wzięło udział w Krajowym Dniu Kukurydzy 2022. Gospodarze mogli dowiedzieć się, jak obniżyć nakłady w uprawie kukurydzy, przekonać się, jakie odmiany będą najlepsze na ich pola oraz zobaczyć, jak pracują cztery różne sieczkarnie do kukurydzy.

We wtorek 6 września w Wilkowicach Lesznem (woj. wielkopolskim) na polu należącym do Przedsiębiorstwa Rolnego Długie Stare odbył się Krajowy Dzień Kukurydzy 2022 zorganizowany przez Polski Związek Producentów Kukurydzy wraz z redakcją "Tygodnika Poradnika Rolniczego" i magazynu "PROFI Profesjonalna Technika Rolnicza". 

Spotkanie rozpoczęło się od konferencji poświęconej tematowi obniżenia nakładów na uprawę kukurydzy. Konferencję oficjalnie otworzyli prof. dr hab. Tadeusza Michalskiego, prezesa Polskiego Związku Producentów Kukurydzy; Anna Kołakowska, Koordynator Projektu Seeds for Future, Piotr Reimer, prezes PR Długie Stare oraz Paweł Kuroczycki, redaktor naczelny „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.

 

Jak zarobić na uprawie kukurydzy i nie wydać na nią fortuny?  

Pytanie o to, jak można obniżyć nakłady w uprawie kukurydzy w obecnych czasach jest niezwykle zasadne – rozpoczął swój wykład prof. dr hab. Tadeusz Michalski, prezesa PZPK. Zwracał on uwagę między innymi na postęp genetyczny odmian kukurydzy jaki możemy obserwować w ostatnich latach. Podkreślał także, jak ważny jest odpowiedni termin siewu tych roślin oraz dobór odmian pod kątem efektów jakie chce uzyskać rolnik. Dzięki temu rolnik może chociażby znacznie obniżyć koszty dosuszania ziarna kukurydzy lub uzyskać więcej mleka od krów poprzez większą strawność i zawartość białka w kiszonce z kukurydzy. 

Z kolei podczas wykładu prof. dr hab. Piotra Szulca z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu mogli dowiedzieć się jak racjonalnie nawozić kukurydzę. Przy niezwykle wysokich cenach nawozów jest to szalenie istotne. Jednym z bardzo ciekawych aspektów były podpowiedzi dotyczące precyzyjnego nawożenia oraz znaczenia dostarczenia odpowiednich makroelementów kukurydzy w fazie do 6 liści. Profesor Szulc podpowiadał także w jaki sposób można zaoszczędzić na nawozach wykorzystując zasoby, które już znajdują się w glebie. 

 

120 odmian kukurydzy w jednym miejscu

W trakcie Krajowego Dnia Kukurydzy 2022 w Wilkowicach rolnicy mogli zobaczyć aż 120 odmian kukurydzy od czołowych firm hodowlano-nasiennych:

 • Maisadour,
 • PUH Farmko,
 • Lidea,
 • Monsanto,
 • Farmsaat,
 • Ragt,
 • KWS,
 • Agro Seed,
 • Chemirol,
 • Oseva,
 • Agra Saat,
 • TOP nasiona,
 • Limagrain,
 • Saatbau,
 • PROCAM,
 • Pionieer,
 • HR Smolice,
 • Syngenta

Odmiany zostały wysiane na 40-metrowych poletkach pokazowych pod koniec kwietnia. Biorąc pod uwagę klasę bonitacyjną gleby w Wilkowicach oraz dość skąpe opady, można przyznać, że kolekcja była imponująca. Na dodatek rolnicy mogli także zobaczyć poletka obsiane sorgo. Co więcej, o wielu odmianach rolnicy mogli dowiedzieć się znacznie więcej od przedstawicieli firm, którzy wskazywali najważniejsze cechy poszczególnych odmian. 

 

Cztery sieczkarnie do kukurydzy na jednym polu

Wreszcie odbył się pokaz prac w polu różnych maszyn rolniczych. Niezwykle okazale prezentował się zestaw w postaci potężnego ciągnika JCB Fastrac ICON 8330 z  podpiętym z przodu wałem tnącym marki Evers Agro SR-300 oraz zaczepionym  siewnikiem DSX marki Horizon Agriculture

Duże zainteresowanie wzbudził także pokaz pracy szpadla mechanicznego firmy IMANTS, który na tym polu spulchniał glebę do głębokości 25 cm, choć może nawet do głębokości 35 cm. Dzięki temu resztki pożniwne, poplon, obornik czy inny nawóz może zostać wymieszany dokładnie z glebą w najbardziej biologicznie aktywnej warstwie. Co więcej, maszyna pozwala uniknąć podeszwy płóżnej, co ułatwia przesiąkanie obfitych opadów atmosferycznych do głębszych warstw gleby. 

Ostatni pokaz pracy w zakresie uprawy gleby dotyczył brony talerzowej Rubin 10 firmy Lemken. Maszyna charakteryzuje się głównie symetrycznie ułożonymi talerzami w pierwszym i drugim rzędzie, które tworzą tzw. "lustrzane odbicie" i tym samym wytwarzają symetryczne siły po obu stronach. 

W Wilkowicach rolnicy mogli zobaczyć także jak pracują samobieżne sieczkarnie kukurydzy. Na polu zaprezentowano sieczkarnię Claas Jaguar 860 z 6-metrową przystawką Orbis 600 posiadającą 8 rzędów z silnikiem o mocy mocy 530 KM. Sieczkarnia umożliwia zbiór w technologii Shredlage, która zapewnia dobre kondycjonowanie zbieranej zielonki przy zachowaniu długich kawałków sieczki.

Z kolei Krone BiG X 680 z 7,5-metrową (10-rzędową) przystawką EasyCollect 750 z 8-cylindrowym silnikiem o pojemności 16 l. W zależności od przeznaczenia sieczki Krone oferuje 5 różnych rodzajów bębnów tnących które pozwalają na uzyskanie długości cięcia od 2 do 35 mm. R

New Holland zaprezentował sieczkarnię  FR 650z 6-metrową (8-rzedową) przystawką FR. Maszyna ma moc 653 KM. Dzięki systemowi ActiveLoc automatycznie dopasowywana jest długość cięcia do rzeczywistej wilgotności materiału. Do tego trzeba dodać możliwość równomiernego rozdrabnianiem ziaren przez gniotownik Durashredder. 

Natomiast sieczkarni John Deere 8300i z 6-metrową (8-rzędową) przystawką Kemper 430 miała moc 490 KM. Zastosowana technologia HarvestLab 3000 umożliwia, w zależności od zawartości suchej masy, automatyczną regulację długości cięcia sieczki w zakresie od 3 do 29 mm. Urządzenie pozwala też na kontrolowane dozowanie środka zakiszającego, który poprawia przebieg fermentacji.

Więcej szczegółów o Krajowym Dniu Kukurydzy w Wilkowicach, w tym o kwestiach nawożeniach odmianach oraz pracujących maszynach przedstawimy w kolejnych dniach na naszej stronie internetowej oraz najbliższych wydaniach "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Paweł Mikos
Fot. Szymon Sliwiński

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 04:07