StoryEditorWiadomości rolnicze

Legendarny siewnik Poznaniak w nowej wersji

06.05.2022., 10:05h
Popularne siewniki Poznaniak pracują na polskich (i nie tylko!) polach od lat 60. XX wieku. Z okazji 140-lecia istnienia firmy Unia, odpowiadającej za ich produkcję, powstała nowa wersja kultowej maszyny. Czym się wyróżnia?

Maszyny Unia: firma z tradycjami i sukcesami

Firma Unia to największy polski producent maszyn rolniczych. Blisko połowa z 25 tys. maszyn, powstających rocznie w zakładzie, trafia na rynki zagraniczne. To nic nowego: firma słynie z eksportu. W czasach PRL słynne siewniki Poznaniak trafiały na pola wszystkich krajów dawnego bloku komunistycznego, zrzeszonych w Radzie Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG).

Sprzęty w ofercie Unii są dostosowane zarówno do większych, jak i do mniejszych gospodarstw, a także rolnictwa ekologicznego i precyzyjnego. Przedsiębiorstwo stale rozwija swoją ofertę i dostosowuje się do współczesnych wymagań rynku. Takim krokiem w kierunku dostosowania, a zarazem oddaniem hołdu tradycji, jest powstanie nowej wersji siewnika mechanicznego Poznaniak.

Co wyróżnia nową wersję siewnika Poznaniak?

  • Kultowy siewnik Poznaniak jest przeznaczony do siewu zbóż. Jego unowocześniona wersja, według zapewnień producenta, gwarantuje precyzję wysiewu i komfort użytkowania. Maszyna jest dostępna w trzech szerokościach roboczych:
  • 2,5 metra (pojemność skrzyni 470 dm3),
  • 2,7 metra (pojemność skrzyni 470 dm3),
  • 3,0 metry (pojemność 510 dm3).

Ważną różnicą w stosunku do starszej wersji Poznaniaka jest ograniczenie szerokości transportowej siewnika do 3 metrów. 

Maszyna ma stosunkowo niewielką masę własną. Siewnik o szerokości 3 metrów z redlicami stopkowymi waży tylko 620 kg. Dzięki temu Poznaniak może pracować z mniejszymi ciągnikami, wyższy jest także komfort pracy z agregatem. 

Siewnik Poznaniak wzbogacony o nowinki techniczne 

Redlice w tym modelu są umieszczone w dwóch rzędach i pozwalają na regulację głębokości siewu w zakresie 0-7 cm. W unowocześnionej wersji siewnika Poznaniak wykorzystano nową redlicę Shell, która może być dodatkowo wyposażona w kółko kopiująco-dogniatające w rozmiarze 250x50mm. Kółko to umożliwia zasiew ziarna na tej samej głębokości nawet na polach, które są zróżnicowane pod względem gleby. Dzięki temu wschody roślin będą bardzo wyrównane. 

Maksymalny docisk redlic Shell wynosi 25 kg. Można regulować go centralnie lub indywidualnie za pomocą obrotowej belki, która obracając się naciąga redlice. 

Redlice Shell otrzymały również specjalne łożyskowanie, które cechuje odporność na pracę w szczególnie trudnych warunkach. Wszystkie siewniki wyposażone zostały także w talerzowe redlice skrajne, które zachowują żądaną głębokość siewu za kołami jezdnymi.  

Kolejnym nowym elementem Poznaniaka jest bezstopniowa, trzykrzywkowa skrzynia przekładniowa z obudową z żeliwa. Producent przypomina o konieczności “zerowania skrzynki” przy zmianie dawki, co pozwoli na wydłużenie żywotności skrzynki i jej bezawaryjną pracę.

Na czym polega modułowa budowa siewnika?

Podstawą konstrukcji siewnika Poznaniak jest rama nośna z kołami jezdnymi 165/70 R14 z protektorem rolniczym, do której mocowane są redlice siewne oraz skrzynia załadunkowa z aparatami wysiewającymi. Producent zapewnia, że rama jest stabilna i wytrzymała zarazem. Posiada ona ruchomą belkę zaczepową o szerokości 675 lub 825mm, która ułatwia agregowanie siewnika z ciągnikiem. 

Dostęp do otworu załadowczego umożliwiają sprężyny gazowe, pomagające przy podnoszeniu wieka. Wewnątrz skrzyni umieszczona jest krata, która pozwala na mechaniczny załadunek materiału siewnego. Dodatkowo w skrzyni zamontowane są także zsypy, kierunkujące ziarno do aparatu wysiewającego. Dzięki temu możliwy jest wysiew “do ostatniego ziarna”. Bezpieczeństwo podczas załadunku zapewnia szeroki dwumetrowy podest. 

Unowocześniona wersja siewnika Poznaniak otrzymała także zmienioną konstrukcję znaczników przejazdowych, które są opcjonalnym wyposażeniem maszyny. Znaczniki te posiadają zabezpieczenie przeciążeniowe, które chroni ramię znacznika przed uszkodzeniami mechanicznymi w przypadku najechania na przeszkodę.

Komputeryzacja maszyny

Nowa wersja Poznaniaka może być wyposażona w sterownik Starter Seed lub najnowszy komputer Pilot Seed. Głównym zadaniem sterownika Starter Seed jest automatyczne zliczanie przejazdów oraz zamykanie i otwieranie ścieżek technologicznych pod przejazdy opryskiwaczem lub rozsiewaczem. 

Komputer Pilot Seed jest bardziej zaawansowany technologicznie. Jest wyposażony w dodatkowe funkcje, takie jak:

  • licznik hektarów dzienny i sumaryczny,
  • sygnalizacja minimalnego poziomu nasion w skrzyni,
  • sygnalizacja czasu pracy, sygnalizacja wydajności pracy,
  • sygnalizacja prędkości jazdy,
  • sygnalizacja błędów (awarii czujników).

Pilot Seed może również przechowywać dane z zasiewu dla 10 pól. Nowe sterowniki wyróżnia przede wszystkim intuicyjna obsługa, łatwy montaż w kabinie ciągnika oraz nowoczesny wygląd. 

Wyrównanie pola zapewni zagarniacz klawiszowy

Tak zwany zagarniacz klawiszowy to część maszyny, która odpowiedzialna jest za właściwe wyrównanie pola i przykrycie zasianego ziarna. Sprężyny zagarniacza są indywidualnie dociskane.

Rolnik, zainteresowany zakupem siewnika Poznaniak, może go dostosować do swoich potrzeb. Maszyna ma do wyboru dwa pakiety wyposażenia: Starter Seed oraz Pilot Seed. Dodatkowo można wybrać także hydrauliczne ścieżki technologiczne przedwschodowe (sterowane za pomocą sterowników), spulchniacze śladów przejazdowych ciągnika czy też oświetlenie drogowe.


Zuzanna Ćwiklińska
fot. Maszyny Unia

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 15:59