StoryEditorPrasy

Nowa prasa Claas Variant serii 500. Jak wypadła na testach u rolników?

13.11.2022., 17:11h
Wiosną tego roku do wybranych dealerów Claas Polska trafiły przedseryjne modele nowej, ulepszonej prasy Claas Variant serii 500, które później testowali rolnicy w swoich gospodarstwach. Podczas testów prasy Variant 560 RC wykonały po kilka tysięcy bel z różnych materiałów roślinnych, takich jak słoma jęczmienna, pszenżytnia, pszeniczna, rzepaczana, lucerna oraz trawa. Jak nową maszynę Claas’a ocenili rolnicy?  

Czym wyróżnia się prasa Claas Variant 560 RC?

Duża wydajność oraz wysoka jakość i komfort - to między innymi te cechy były testowane w nowych prasach Claas’a. Jak zapowiada producent, przygotowywane na przyszłoroczny sezon prasy Variant ze zmienną komorą prasującą charakteryzują się większym wyborem ogumienia, uproszczoną konserwacją i nowym designem. Testowany przez rolników model – Claas Variant 560 RC wyposażono między innymi w podbieracz 2,1 m z rolką dociskającą, szerokie opony 500/50-17, układ ręcznego centralnego smarowania, wskazanie prawo-lewo oraz opuszczoną podłogę PRO.

Chcieliśmy, aby modele, które zostały dostarczone do Polski na testy były jak najbardziej dopasowane do potrzeb i preferencji naszych rodzimych rolników – komentuje Patryk Piontek, ekspert CLAAS Polska.

Jak prasy Variant 560 RC sprawdziły się w polu?

Celem testów przeprowadzonych przez firmę Claas było nie tylko sprawdzenie samych maszyn, ale i pozyskanie wartościowych opinii od ich użytkowników – rolników oraz przedsiębiorstw rolnych. Prasy miały okazję zaprezentować swoje możliwości w starciu z różnym materiałem roślinnym.

Prasami wykonaliśmy podczas testów w Polsce kilka tysięcy bel w różnych plonach takich jak: słoma jęczmienna, pszenżytnia, pszeniczna, rzepaczana, lucerna oraz trawa. Sprawdzaliśmy zagęszczenie balotu jego kształt oraz ogólne wrażenia operatorów z pracy maszyny – dodaje Patryk Piontek.

 • Zdaniem testujących nowe prasy rolników, baloty mają idealny beczkowaty kształt, a ich stopień zgniecenia jest imponujący

Jednym z rolników testujących najnowsze prasy Claas‘a był Jacek Dubielak, który na co dzień prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 50 ha. W ciągu roku zbiera ponad 3 tysiące bel.

Prasa Variant 560 zaskoczyła mnie prostą obsługą, a szczególnie wstępnie przygotowanymi ustawieniami do różnych typów materiału – komentuje Jacek Dubielak.

Wstępne ustawienia są zasługą nowego terminalu Cemis 700, który ma zaprogramowane ustawienia do zbioru różnych plonów, co znacznie usprawnia pracę operatora, który nie musi już wszystkich parametrów ustawiać ręcznie.

Nowe rozwiązania w sterowaniu to nie jedyne ulepszenie oferowane operatorom najnowszych pras. Testujący rolnicy docenili takie ulepszenia jak pogrupowane kalamitki wraz z oznaczeniem ich interwałów smarowania oraz nowy system smarowania łańcuchów, w którym zbiornik na olej ma 7 litrów i został opuszczony niżej, żeby usprawnić uzupełnianie oleju. Co więcej, w samym zbiorniku pojawił się czujnik, który informuje operatora o niskim poziomie oleju.

Inny testujący prasę rolnik - Wojciech Majorczyk, specjalista ds. produkcji roślinnej, nawożenia i ochrony roślin z Przedsiębiorstwa Rolnego Długie Stare Spółka z o.o., stwierdził że: Nasz operator bardzo chwalił obsługę prasy, która jest bardzo prosta i intuicyjna.

Wysoka jakość bel i większa wydajność pras Claas Variant z serii 500

Prasa zaskoczyła nas swoją wydajnością, która okazała się o 20% większa od dotychczas używanych przez nas pras – mówi Adam Sobański ze Stadniny Koni „IWNO” sp. z o.o.

Rolnicy zgodnie zwrócili uwagę na wysoką jakość przygotowywanych bel, na które składały się wysoki poziom ich zgniotu oraz idealny kształt, który jest istotny z punktu widzenia transportu oraz magazynowania balotów.

Baloty mają idealny beczkowaty kształt, a ich stopień zgniecenia jest imponujący – potwierdza Jacek Dubielak. Dobry zgniot jest wynikiem wyposażenia pras w nowy układu hydrauliczny oraz nowoczesne oprogramowanie, które nim steruje. Nowy system regulacji pozwala również uzyskać większą gęstość prasowania na osłonie balotu, czyli zewnętrznym jego obszarze. Tak przygotowana bela jest bardziej odporna na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

 • Unowocześniony podbieracz 2,1 m z rolką dociskającą

Prasa zaskoczyła nas dużą siłą zbijania balotów i swoją kulturą pracy – przyznał Wojciech Majorczyk. – Niezależnie od rodzaju materiału jaki był zbierany balot, zawsze był dobrze zagęszczony i owinięty (...) – dodaje Adam Sobański.

Specjaliści Claas nie zapomnieli też o usprawnieniu procesu owijania bel, w którym jako pierwsze rzuca się w oczy korzystne położenie łoża rolki siatki, które jest zamocowane niżej niż w poprzedniej generacji pras i umożliwia w ten sposób szybką i bezpieczną wymianę rolki. Prasy z generacji 500 zyskały też nowy, niezależny od średnicy rolki hamulec siatki, zapewniający stałe jej naprężenie. Dodatkowo ulepszona została także płyta podająca, która wraz nowym wyzwalaczem noży gwarantuje niezawodne i płynne zakończenie owijania bel. 

Jakie nowe fukcje zyskały prasy Claas Variant z serii 500? - podsumowanie

 • Sześć nowych pras zwijających serii Variant 500 ze zmienną komorą prasowania dla średnic balotów od 0,90 do 1,60 lub 1,80 m.
 • Seryjny przyrząd żniwny z 17 nożami i teoretyczną długością cięcia 60 mm oraz seryjna podłoga przyrządu tnącego PRO dla modeli Variant 565 RC i Variant 585 RC.
 • Nowa regulacja ciśnienia prasowania z pomiarem ciśnienia i pozycji na obu ramionach dla zapewnienia twardej osłony balota, optymalnego rozkładu gęstości w balocie i precyzyjnego ustawienia miękkiego rdzenia.
 • Ulepszone owijanie siatką z niską pozycją rolki dla zapewnienia łatwiejszej wymiany rolki oraz nowy hamulec siatki i nowy wyzwalacz noży.
 • Duże opony do rozmiaru 560/45 22.5 dla lepszej ochrony gleby.
 • Nowe smarowanie olejowe z indywidualną regulacją ilości oleju dla każdego łańcucha.
 • Optymalne ustawianie dyszla i kół podbieracza; wyposażenie węży hydraulicznych w złącza Kennfixx.
 • Obsługa poprzez wprowadzony w 2020 roku terminal Isobus Cemis 700.
 • Nowoczesny wygląd o stylistyce Y (znanej z kombajnów serii Lexion, Trion i Nexos).
Oprac. Kamila Dłużewicz na podst, inf. prasowej Claas
Zdjęcia: Claas

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 14:53