StoryEditorOpryskiwacze

Niezwykłe! Opryskiwacz Ecorobotix ARA podaje herbicydy wyłącznie na chwasty

01.01.2023., 18:01h
Czy można skutecznie niszczyć chwasty zużywając o 95 procent herbicydów mniej? Wedle zapewnień szwajcarskiej firmy Ecorobotix, takie możliwości daje opryskiwacz ARA, który na targach SIMA 2022 w Paryżu w kategorii „Robotyka i elektronika pokładowa” otrzymał wyróżnienie.

Jak działa innowacyjny opryskiwacz ARA firmy Ecorobotix?

Maszyna ma ponad sześć metrów szerokości. Bazuje na trzech modułach. Każdy posiada belkę polową wyposażoną w 52 dysze płaskostrumieniowe z zachowaniem czterocentymetrowego odstępu między nimi. Herbicydy są aplikowane tylko na poszczególne chwasty, które są rozpoznawane przez zamocowane w każdym module dwie kamery 3D. Sygnał z nich kierowany jest do komputera, który porównuje zbierane obrazy z wewnętrzną biblioteką zawierającą zdjęcia chwastów, jak i użytecznych roślin.

Jeśli system zdefiniuje roślinę jako chwast, to sygnał skierowany do sterownika spowoduje otwarcie konkretnej głowicy i podawanie herbicydu na powierzchni 6x6 cm. Cały układ jest osłonięty, aby ograniczyć zakłócenia spowodowane światłem słonecznym.

Ten opryskiwacz może pracować z prędkością 7,2 km/h, co się przekłada na wydajność 4 hektarów na godzinę. A dzięki temu, że można nim zabieg wykonywać w nocy, to jego dobowa wydajność dochodzi do 96 hektarów – zapewnia szwajcarski producent.

System oparty o sztuczną inteligencję

Opryskiwacz z powodzeniem przechodził już testy na użytkach ziel...

Pozostało 68% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 17:09