Owijarka do bel Tanco S200 V montowana z tyłu lub z przodu ciągnika. Jak ma wady i zalety?Top Agrar.com/Zrzut ekranu
StoryEditorTanco S200 V

Owijarka do bel Tanco S200 V montowana z tyłu lub z przodu ciągnika. Jak ma wady i zalety?

15.01.2024., 16:00h
Rolnicy coraz częściej cenią sobie wielofunkcyjność maszyn rolniczych. Tego typu urządzeniem z pewnością jest owijarka do bel okrągłych Tanco S200 V, którą można zaczepić zarówno z przodu, jak i z tyłu traktora. Jakie są jej wady, a jakie zalety?

Tanco S200 V – owijarka przystawna

Owijarka przystawna Tanco S200 V do bel okrągłych może pracować zapięta zarówno do tylnego zaczepu, jak i ładowacza ciągnika, czy ładowarki.  Tym, co wyróżnia ją na tle owijarek holowanych, jest niższa cena zakupu.

Jakie funkcje ma owijarka Tanco S200 V?

Rolnik pracujący owijarką S200 V może skorzystać z proporcjonalnej kontroli prędkości hydrauliki, dzięki której możliwa jest stopniowa regulacja prędkości. Wykorzystanie tej funkcji wpływa na poprawę płynności i spójności owijania bel poprzez zmniejszenie wibracji. Ponadto proporcjonalna kontrola hydrauliki wpływa na wydłużenie żywotności owijarki.

Jak informuje producent, owijarka Tanco S200 V została wyposażona również w następujące funkcje:

  • czujniki zerwania folii,
  • aluminiowe wałki podwójnego naciągania Tanco,
  • aluminiowy, podwójny dozownik Tanco z wbudowanymi opcjami rozciągania 55% i 70%,
  • indywidualnie napędzane rolki dźwigarów,
  • system teleskopowy Tnij i Ruszaj,
  • sterownik RDS Expert Plus.

Jakie opcjonalne dodatki może wybrać rolnik, kupując owijarkę Tanco S200 V?

Rolnik kupujący owijarkę Tanco S200 V może skorzystać z następujących dodatków:

  • stawiacz bel, dzięki któremu możliwe jest opuszczanie i pozycjonowanie bel w pionie, na ich dnie, gdzie pokrycie z folii jest najgrubsze, uniemożliwiając jej przemieszczanie się,
  • wałek odciążeniowy, który przejmuje ciężar beli i maszyny w przypadku lżejszych ciągników,
  • zdalne sterowanie radiowe.

W jaki sposób owijarka Tanco S200 V owija bele?

Jak pokazały testy maszyny przeprowadzone przez ekspertów niemieckiej redakcji Top Agrar, owijarka podnosi i obraca belę za pośrednictwem dwóch wałów: gładkiego i profilowanego, które są napędzane silnikiem hydraulicznym. Ze względu na szeregowe połączenie silników obracają się one z tą samą prędkością. Ponadto są one połączone z silnikiem ramienia. Dzięki właściwej współpracy silników, dzięki czemu możliwe jest dokładne nakładanie się folii. Aluminiowe rolki, wyposażone w czujniki rozdarcia folii, o średnicy 750 mm są regulowane w zakresie od 55 do 70%. W przypadku, gdy folia się rozerwie lub zużyje, nawijarka dokończy nawijanie przy użyciu jednego ramienia.

W jakim czasie Tanco S200 V owija bele?

Czas owinięcie jednej beli o szerokości od 1 do 1,5 m przez owijarkę Tanco S200 V zajmuje średnio 57 sekund włącznie z pobraniem i ułożeniem.

Jak owijarka Tanco S200 V współpracuje z ciągnikiem?

Jak wynika z relacji niemieckich testerów, ładowarka pracowała zapięta do tylnego zaczepu czterocylindrowego ciągnika o masie 6 t. Montowanie przedniego obciążenia nie było konieczne nawet podczas owijania beli o masie 900 kg. Podczas podłączenia owijarki do traktora o mniejszej mocy, Tanco S200 V pozostawała na wale podporowy, jednak było to o wiele bardziej czasochłonne rozwiązanie ze względu na to, że podczas owijania nie było możliwe podjechanie do następnej beli i do miejsca, w którym były ustawiane. Ponadto, podczas pracy z owijarką z tyłu możliwe jest użycie ładowacza czołowego. Jako wadę, eksperci wskazali kolidowanie zwijacza z otwartą tylną szybą w zależności od jego położenia.

image

Owijarka do bel Tanco S200 V montowana z tyłu lub z przodu ciągnika. Jak ma wady i zalety?

FOTO: Top Agrar.com/Zrzut ekranu

Jak owijarka Tanco S200 V sprawdziła się w pracy z przodu ciągnika?

Tylny obciążnik okazał się niezbędny w przypadku, gdy całkowita masa Tanco S200 V wraz z belą, podpiętej z przodu, przekroczyła 1 600 kg. Eksperci wskazują, że praca w tym połączeniu będzie bardziej odpowiednia dla ciągników cztero- i sześciocylindrowych. Poza tym praca z owijarką na przednim podnośniku okazała się łatwa, czujnik wykrywa belę i rozpoczyna proces owijania automatycznie. Do montażu przedniego wykorzystywany jest przedłużać o długości 4,5 i 6 m, by możliwe było sterowanie owijarką. Maszyna nie została wyposażona w lustra i kamery, a oświetlenie nadaje się wyłącznie do montażu z tyłu. W celu podniesienia wysięgnika konieczne okazało się zwiększenie prędkości obrotowej silnika.

Owijarka Tanco S200 V z ładowarką

Współpraca owijarki Tanco S200 V z ładowarką jest możliwa, jeśli znajduje się w niej bezciśnieniowy przewód powrotny.

‌Zaletą jest regulowany trzeci obwód sterujący oraz, w zależności od wielkości pompy, ręczna przepustnica lub pamięć prędkości obrotowej silnika. W przypadku ciężkich bel okrągłych ładowarka powinna mieć udźwig co najmniej 3,5 t. Do lekkich bel wystarczy udźwig 2,5 t. Jak się okazuje, test wypadł pozytywnie, jednak ze względu na małe opony ładowarki w stosunku do jej ciężari, eksperci zalecają użytkowanie wyłącznie na nawierzchniach utwardzonych lub co najwyżej na suchych użytkach zielonych.

Ile kosztuje owijarka Tanco S200 V?

Owijarka Tanco S200 V kosztuje w podstawowym wyposażeniu 128 531,62 zł netto.

W branży rolniczej coraz częściej pojawiają się maszyny elektryczne, które również mają swoje wady i zalety. Tak jak elektryczna ładowarka JCB 403E, kórej pełne ładowanie starcza nawet na jeden dzień pracy. 

Więcej o polskich maszynach, które podbiły targi Agritechnica 2023, przeczytasz  w nr 3 TPR s. 28-33.

image
Ładowarki

Ładowarki teleskopowe Case IH Farmlift w nowej odsłonie. Co się zmieni?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Top Agrar.com, tanco.global

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 11:43