StoryEditorwiadomości z branży

Pronar będzie sprzedawać polskie maszyny rolnicze farmerom z USA

16.03.2023., 14:03h
Polski producent maszyn rolniczych, firma Pronar, chce zaistnieć na rynku amerykańskim. Przyczepy, ciągniki czy maszyny zielonkowe mają być oferowane rolnikom i korporacjom produkującym żywność. – Chcemy, aby amerykańscy farmerzy kupowali nowe maszyny od Pronaru – mówi Dominik Dymecki, który ma wspierać Pronar w ekspansji w USA. Jak ma to wyglądać w praktyce?

Maszyny rolnicze Pronaru będą dostępne w Stanach Zjednoczonych

Pronar, jeden z największych polskich producentów maszyn rolniczych podpisał w środę 15 marca 2023 roku umowę z firmą Apollo Capital. Na jej mocy Apollo Capital ma budować na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki sieć dystrybucji, poprzez którą będą sprzedawane polskie maszyny dla amerykańskich rolników, ale też dla korporacji produkujących żywność.  

Będzie to kolejny duży rynek eksportowy, na który wkracza polski producent maszyn rolniczych. Obecnie produkty Pronaru są sprzedawane do około 80 krajów.

Produkty Pronaru będą wystawiane podczas targów rolniczych w USA

– Pronar to bardzo duża, doświadczona firma, zarówno w produkcji, jak i w eksporcie nowoczesnych maszyn rolniczych. Jest w pełni gotowa do ekspansji na amerykańskim rynku. Wprowadzimy produkty Pronar do oferty amerykańskich dealerów – zapewniał Dominik Dymecki, manager Apollo Capital. Dodał także, że jego przedsiębiorstwo ma duże doświadczenie we wprowadzeniu polskich firm na rynek Stanów Zjednoczonych.

Współpraca między Pronar a Apollo Capital ma polegać także na prezentowaniu maszyn rolniczych polskiego producenta podczas targów rolniczych i na imprezach handlowych w USA.

"Chcemy, żeby amerykańscy farmerzy kupowali nowe maszyny od Pronaru"

– USA są największym na świecie producentem żywności, oraz krajem z największym obszarem pól uprawnych. Łączna powierzchnia amerykańskich farm wynosi ok. 362 mln ha. Dla porównania, powierzchnia całej Polski wynosi ok. 31 mln ha. Poza tym amerykańskie rolnictwo jest bardzo doinwestowane, opiera się na nowoczesnym sprzęcie. Chcemy, aby amerykańscy farmerzy kupowali nowe maszyny od Pronaru, gdyż mają najwyższą jakość przy zachowaniu bardzo konkurencyjnej ceny. Dlatego widzimy ogromny potencjał związany ze sprzedażą maszyn dla rolnictwa na terenie USA – dodaje Dominik Dymecki.

Pronar ma w Polsce aż 9 fabryk maszyn rolniczych i budowlanych

Spółka Pronar została założona w 1988 roku i obecnie posiada w Polsce aż 9 nowoczesnych zakładów produkujących urządzenia i maszyny rolnicze oraz dla usług komunalnych oraz branży transportowej, w tym m.in. przyczepy rolnicze i rozrzutniki obornika. Pronar zatrudnia łącznie ponad 3 tysiące pracowników.

Z przychodami na poziomie przekraczającym 1,4 mld złotych znalazł się na 54. miejscu rankingu największych polskich prywatnych firm opracowanym przez miesięcznik Forbes.

Paweł Mikos
fot. Pronar

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. kwiecień 2024 14:07