Orio posiada także laserowe wykrywanie przeszkód systemem lidarTomasz Ślęzak
StoryEditorRolnictwo przyszłości

Autonomiczny robot Naïo Orio sprzedany w Polsce. Jak sprawdza się w pracy?

17.01.2024., 16:00h
Może być wykorzystywany do pielenia, siewu i wykonywania zabiegów uprawowych. Stworzony do prac w warzywnictwie, sadownictwie i wszelkich upraw rzędowych. Pierwszy autonomiczny robot Naïo Orio został sprzedany w Polsce w Nadleśnictwie Podanin. Wykorzystywany jest w szkółce gospodarczej w Leśnictwie Margonin odpowiadając m.in. za uprawę i wysiew nasion drzew leśnych.

Autonomiczny robot Naïo Orio od Naïo Technologies - jakie parametry ma maszyna i do czego może być wykorzystywana?

Naïo Technologies to francuska firma technologiczna, założona w 2011 roku przez inżynierów robotyków Aymerica Barthesa i Gaëtana Séveraca. Ma siedzibę w Tuluzie i opracowuje, projektuje oraz sprzedaje rozwiązania farmbotów w ścisłej współpracy z rolnikami. W ofercie ma kilka modeli wszechstronnych elektrycznych nośników. Orio jest największym z nich.

W Polsce przedstawicielem i autoryzowanym dealerem tej marki jest Agrihandler. Maszyna pracująca w szkółce leśnej jest wyposażona w cztery elektryczne silniki, które odpowiadają za zasilanie każdego z kół. Energia dostarczana jest z czterech baterii litowo-żelazowo-fosforanowych o pojemności 21,5 kWh. Producent zapewnia, że pozwalają one na pracę do 10 godzin. Opcjonalnie można zastosować sześć baterii lub też można maszynę zaopatrzyć w dodatkowy komplet akumulatorów i je wymieniać. Robot korzysta z systemu satelitarnego GNSS RTK, który odpowiada za autonomiczne prowadzenie. Waga robota to 1480 kg.

Każde z czterech kół robota Orio jest skrętne o 180 stopni, dzięki...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 02:45