Ciągnik AgXeed, przetrząsacz Claasa i dron. Jak wygląda autonomiczny zbiór zielonki?Claas
StoryEditorMaszyny rolnicze

Ciągnik AgXeed, przetrząsacz Claasa i dron. Jak wygląda autonomiczny zbiór zielonki?

23.07.2024., 10:00h

Zwierzęta chronione, a w szczególności ptaki, często bytują w trawach przeznaczonych na zielonkę. Firmy Claas, AgXeed i thermal DRONES opracowały projekt, dzięki któremu rolnicy bez wyrzutów sumienia będą mogli zbierać trawy.

Autonomiczne ciągniki od Claas

Class wraz z partnerami takimi jak AgXeer i thermal DRONES przygotowuje się do produkcji autonomicznych ciągników lub AgBotów, które będą mogły odciążyć rolnika podczas zbioru zielonek. W celu opracowania standardów w automatyce i autonomii firmy te testują różne obszary zastosowań swych maszyn.

Ochrona dzikich zwierząt za pośrednictwem autonomicznych maszyn rolniczych

Trawa to idealne środowisko do zakładania gniazd lęgowych przez zwierzęta oraz ulubione miejsce do odpoczynku dla dzikich zwierząt, np. saren. Ich obecność w dokładny sposób wykrywają drony z kamerami termowizyjnymi. Istnieje jednak problem, polegający na przekazaniu pracującej na polu maszynie polecenia, by ta samoistnie mogła podjąć decyzję o zmianie kursu i ominąć przeszkodę. Do przeprowadzenia tej operacji konieczne jest wykorzystanie interfejsu, który połączy te różne środowiska. Wyżej wspomniane firmy opracowały już jeden z wariantów.

Jak wyjaśnia producent, oprogramowanie bazujące na sztucznej inteligencji (AI) interpretuje dane o przeszkodach, które są mu wcześniej przesyłane z drona wyposażonego w czujniki na podczerwień. Po czym są one uzupełniane o współrzędne GPS i przesyłane do narzędzia planującego proces pracy maszyny polowej. Dzięki temu powstaje cyfrowa mapa jazdy i zaznaczonymi miejscami do omijania, która pozwala autonomicznej kosiarce utrzymywanie określonej i regulowanej strefy bezpieczeństwa wokół miejsc, w których znajduje się zwierzyna.

image
Ciągnik AgXeed, przetrząsacz Claasa i dron. Jak wygląda autonomiczny zbiór zielonki?
FOTO: Claas

Ochrona chronionego ptactwa za pośrednictwem autonomicznych maszyn rolniczych

Dzięki autonomicznemu rozwiązaniu opracowanemu przez Claas i jego współpracowników, możliwa jest ochrona zwierząt chronionych, lubiących bytować w trawie. By jednak system mógł zadziałać w pełni, konieczne jest wyznaczenie granic działek, korzystając z usługi geodety lub poprzez operatora. Dane na ten temat można z łatwością przenieść do aplikacji sterującej AgBotem, ponieważ znajdują się one w odpowiednim systemie zarządzania gospodarstwem. W przypadku niedostępności danych pilot ma jednak prawo samodzielnie określić granice pola, np. na ekranie.

image
Ciągnik AgXeed, przetrząsacz Claasa i dron. Jak wygląda autonomiczny zbiór zielonki?
FOTO: Claas

Automatyka koszenia sterowana za pośrednictwem smartfona

Podczas automatycznego koszenia operator może śledzić postępy pracy maszyny on-line za pośrednictwem platformy AgXeed. Dzięki archiwizacji danych, możliwe jest ich późniejsze wydrukowanie do celów kontroli.

Inteligentne koszenie: automatyzacja dla wielu zastosowań

Przykładowym zastosowaniem już istniejących inteligentnych rozwiązań jest np. koszenie przy użyciu zestawu: kosiarki tylne w układzie motyla plus kosiarka przednia. Poprzez ISOBUS można sterować tymi trzema maszynami niezależnie, co sprawdza się np. na uwrociach i w trudnym terenie. Modele kosiarek DISCO BUSINESS oferują w opcjach takie zautomatyzowane funkcje, takie jak:

  • przyspieszenie BELT BOOST w celu oczyszczenia zespołów taśmowych na uwrociu,
  • redukcja prędkości taśmy przy jednostronnym podnoszeniu zespołu tnącego,
  • podnoszenie zespołów koszących przy zmianie biegu na wsteczny,
  • nacisk na podłoże i prędkość taśmy podczas pracy na zboczach, aby zapewnić optymalne formowanie pokosu i ochronę darni przy jednoczesnym zminimalizowaniu znoszenia.

Kolejnym przykładem zastosowania automatyki jest funkcja Section Control dostępna dla wszystkich czterowirnikowych zgrabiarek LINER BUSINESS. Dzięki niej poprzez PILOT CEMIS 1200 firmy CLAAS wykorzystując sygnał GPS, można zaplanować tor jazdy i automatyczne kierowanie na uwrociach.

W praktyce więc wygląda to tak, że przy dziennej wydajności 100 ha i średniej długości pola wynoszącej 250 m, operator musiałby wcześniej opanować do 600 pozycji zgrabiarki, decydując o: podnoszeniu, opuszczaniu całego zestawu lub pojedynczych wirników. Teraz ta praca wykonywana jest elektronicznie przez Section Control. Czyż to nie odciąża operatora? To jest właśnie prawdziwa „cyfrowa rewolucja”!

image
Ciągnik AgXeed, przetrząsacz Claasa i dron. Jak wygląda autonomiczny zbiór zielonki?
FOTO: Claas

Standaryzacja autonomiki to praca zespołowa

Prace badawcze nad uzyskaniem pełnej autonomii różnych kombinacji maszyn CLAAS bez zaangażowania kierowcy postępują naprzód. Powstają coraz doskonalsze wersje

interfejsów pozwalające sprzężyć maszyny samobieżne, AgBoty, dołączane narzędzia i drony. W tym zakresie liderem jest konsorcjum 3A: ADVANCED AUTOMATION & AUTONOMY. Wiadomo już, że planowana jest także współpraca z innymi producentami maszyn rolniczych w ramach organizacji Agricultural Industry Electronics Foundation (AEF2024).

oprac. Justyna Czupryniak na pdst. inf. pras. Claas

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 23:33