Robot usuwa chwasty z buraków na polach w Polsce. ”Do 7 ha w dobę”top-story-kirschke.zablocki.prowly.com (zrzut ekranu)
StoryEditorOdchwaszczanie pól buraków

Robot usuwa chwasty z buraków na polach w Polsce. "Do 7 ha w dobę"

02.05.2024., 15:30h
W Polsce i Niemczech trwają testy najnowszego robota do odchwaszczania pól buraka cukrowego. Eliminacja chwastów jeszcze nigdy nie przebiegała tak sprawnie.

Robot do odchwaszczania pól

Jak poinformowała spółka Pfeifer & Langen Polska, najnowszy robot do odchwaszczania upraw buraków cukrowych jest już testowany. Dzięki systemowi rozpoznawania roślin jeszcze łatwiej i precyzyjniej eliminuje chwasty.

Pierwsze testy nowoczesnej maszyny zostały przeprowadzone na polach w Manieczkach, Żydowie i Gniewkowie. Z informacji przekazanych przez spółkę wynika, że jest ona bezpośrednio zaangażowana w tworzenie i udoskonalanie robota, a kilku plantatorów buraka cukrowego wyraziło już chęć użycia maszyny w swoich uprawach.

– Ostatnie trzy lata zajmowaliśmy się ulepszaniem technologii i systemu obsługi. Urządzenie ma cztery silniki elektryczne o stosunkowo małej mocy, ale dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym swobodnie porusza się po każdym polu – mówi Maciej Grobelny, Menadżer ds. agrotechnicznych i kluczowych interesariuszy Pfeifer & Langen Polska.

Mechaniczna eliminacja chwastów

Jak wyjaśnia Grobelny, mechaniczna eliminacja chwastów za pośrednictwem nowoczesnego robota jest możliwa dzięki wbudowanym kamerom rozpoznającym rzędy buraków. Urządzenia monitorujące odpowiadają za odpowiednie prowadzenie robota i likwidację chwastów zarówno w międzyrzędziu, jak i w rzędach buraków. Dodatkowo maszyna została wyposażona w specjalne czujniki, dzięki którym możliwe jest wykonanie precyzyjnych zabiegów chemicznych o powierzchni 10 × 20 cm w najbliższej strefie buraka.

– Takie rozwiązanie w porównaniu do tradycyjnych metod zwalczania chwastów pozwala zredukować o ponad 70 proc. zużycie środków ochrony roślin – podkreśla Maciej Grobelny.

Jak działa maszyna do odchwaszczania pól buraka cukrowego?

Nowoczesny robot do odchwaszczania pól buraka cukrowego działa w sposób nieskomplikowany. Rolnik odpowiada za wyznaczenie granic pola i bezpośrednio po zaprogramowaniu uruchamia maszynę w trybie autonomicznym.

Uzupełnienie paliwa i cieczy roboczej należy wykonywać raz na dobę, ponieważ wydatek energii na hektar jest bardzo mały. W przypadku obniżenia mocy akumulatora włącza się silnik generatora uzupełniający energię. Maszynę należy użytkować po wschodach buraka, ponieważ wyłącznie wtedy możliwe jest dokładne rozpoznanie roślin.

Funkcjonalność nowego robota do odchwaszczania

Po przeprowadzeniu testów maszyna powinna cieszyć się zainteresowaniem rolników ze względu na swoją funkcjonalność. Jak wyjaśnia Grobelny, w ciągu doby robot jest w stanie odchwaścić 70-80 ha powierzchni.

– Maszyna jest w stanie odchwaścić 70-80 ha powierzchni. Przez całą dobę pracuje sama. W ciągu 24 godzin może odchwaścić 6-7 ha – mówi Maciej Grobelny.

Okazuje się, że w Polsce testowane są również inne urządzenia do zwalczania zachwaszczania:

  • maszyna do mechanicznego usuwania chwastów zasilaną energią słoneczną,
  • inteligentny opryskiwacz,
  • pielnik z funkcją oprysku pasowego.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: top-story-kirschke.zablocki.prowly.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 07:11