Spotkania Polowe pokazały, że polscy rolnicy są gotowi na przyjęcie nowoczesnych technologii, które mogą przynieść korzyści zarówno dla nich samych, jak i dla środowiska naturalnego.top-story-kirschke-zablocki.prowly.com
StoryEditorrolnictwo precyzyjne

Roboty pracują na polach buraków cukrowych w Polsce

27.05.2024., 13:30h
Roboty coraz częściej wyręczają rolnika w pracach. Maszyny te nadal nie są w 100 dokładne, ale ich umiejętności z każdym rokiem ulegają poprawie.

Śrem. Spotkania Polowe w Manieczkach

W Manieczkach (woj. wielkopolskie) oraz w Gniewkowie (woj. mazowieckie) odbyły się Spotkania Polowe, w których uczestniczyło kilkuset plantatorów, producenci inteligentnych maszyn rolniczych oraz przedstawiciele przemysłu spożywczego. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi w rolnictwie, w tym z autonomicznymi robotami do zwalczania zachwaszczenia.

Autonomiczny robot do pielenia buraków

Największą nowością zaprezentowaną podczas spotkań był autonomiczny robot do pielenia buraków, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Wyposażony w kamery i sztuczną inteligencję, robot ten jest w stanie rozpoznawać rośliny uprawne i chwasty. Dzięki zaawansowanej analizie obrazu, mechanicznie usuwa chwasty zarówno w międzyrzędziach, jak i w rzędach roślin uprawnych.

Robot wykorzystuje elementy robocze znane z tradycyjnych pielników, jednak został wyposażony w nowoczesne noże, zaprojektowane do precyzyjnego usuwania chwastów w rzędach. Dodatkowo, w celu eliminacji zachwaszczenia w najbliższej strefie roślin uprawnych, robot wykonuje punktowy oprysk herbicydem selektywnym. Ta innowacyjna metoda pozwala na ograniczenie zużycia środków ochrony roślin nawet o 70%.

Inne prezentowane maszyny

Podczas Spotkań Polowych zaprezentowano również inne zaawansowane technologie, w tym pielnik z opryskiwaczem pasowym oraz inteligentny opryskiwacz punktowy. Oba urządzenia korzystają z analizy obrazu do rozpoznawania roślin. Inteligentny opryskiwacz punktowy może, w zależności od zastosowanego preparatu, precyzyjnie opryskiwać rośliny uprawne lub chwasty, co pozwala na jeszcze bardziej efektywne zarządzanie uprawami.

Roboty - przyszłość rolnictwa

Spotkania Polowe w Manieczkach i Gniewkowie były doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i prezentacji nowoczesnych rozwiązań, które mogą zrewolucjonizować rolnictwo. Autonomiczne roboty i inteligentne maszyny rolnicze mają potencjał, aby znacząco zwiększyć efektywność i precyzję prac polowych, jednocześnie redukując negatywny wpływ na środowisko poprzez ograniczenie zużycia chemikaliów.

Rozwój technologii w rolnictwie jest nieunikniony, a innowacje takie jak autonomiczne roboty do pielenia buraków czy inteligentne opryskiwacze punktowe pokazują, że przyszłość rolnictwa leży w automatyzacji i precyzyjnym rolnictwie. Dzięki takim rozwiązaniom, rolnicy mogą liczyć na większe plony, mniejsze koszty produkcji oraz bardziej zrównoważone metody uprawy.

Spotkania Polowe pokazały, że polscy rolnicy są gotowi na przyjęcie nowoczesnych technologii, które mogą przynieść korzyści zarówno dla nich samych, jak i dla środowiska naturalnego.

Michał Czubak

fot. top-story-kirschke-zablocki.prowly.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. czerwiec 2024 03:00