StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolniku, sprawdź gdzie zbadasz sprawność techniczną swoich opryskiwaczy!

26.01.2021., 13:01h
Przy stosowaniu środków ochrony roślin niezbędne jest stosowanie sprawnych technicznie opryskiwaczy. Rolnicy muszą pamiętać, że takie badania jest obowiązkowe, a za jego brak grozi kara grzywny. Gdzie rolnik można wykonać przegląd opryskiwacza?

Niesprawny opryskiwacz niesie za sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji

Konsekwencje źle przeprowadzonego zabiegu bywają poważne zarówno dla samej uprawy, jak i dla środowiska naturalnego. Wadliwie działające maszyny opryskujące mogą doprowadzić do skażeń punktowych w przyrodzie i tym samym być powodem zagrożenia zdrowia, a nawet życia operatora czy konsumenta.

Nie mniej ważny jest fakt, że nie tylko unikanie przeprowadzania obowiązkowych badań technicznych jest zagrożone karą grzywny, ale również użytkowanie sprzętu niesprawnego technicznie lub źle skalibrowanego.
 
Ponadto, inspektor wojewódzki ma prawo wysłać próbki płodów rolnych do badań laboratoryjnych. Na ich podstawie, jeśli normy środków ochrony roślin są w nich przekroczone oraz zagrażają życiu lub zdrowiu konsumentów, może zakazać wprowadzenia ich do obrotu.

Jakie maszyny podlegają obowiązkowym badaniom technicznym?

Każdy posiadacz opryskiwacza ma obowiązek przeprowadzać okresowe badania techniczne, które potwierdzają jego prawidłowe działanie.
PIORiN informuje, że obowiązkowym badaniom podlegają: 
  1. opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne polowe;
  2. opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne sadownicze;
  3. opryskiwacze wyposażone w belkę opryskową montowane na pojazdach kolejowych;
  4. sprzęt przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin montowany na pojazdach kolejowych;
  5. urządzenia przeznaczone do zaprawiania nasion, inne niż przemysłowe; 
  6. instalacje przeznaczone do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku lub zamgławiania w szklarniach lub tunelach foliowych; 
  7. sprzęt samobieżny lub ciągnikowy przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin w formie granulatu;
  8. sprzęt agrolotniczy;
  9. sprzęt przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku, inny niż wymieniony nie będący opryskiwaczem ręcznym lub plecakowym, którego pojemność zbiornika przekracza 30 litrów.

Ponad 120 jednostek przeprowadzających badania techniczne opryskiwaczy

Z zestawienia przygotowanego przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa i ważnego na 26 stycznia 2021 roku jest ponad 120 stacji kontroli opryskiwaczy. Odpowiednie jednostki są w każdym województwie. Jednostki ujęte w spisie spełniają wymagania, które obowiązują od dnia 1.01.2021 r.
POBIERZ wykaz Stacji Kontroli Opryskiwaczy.

Każda kontrola techniczna maszyn wykorzystywanych do zabiegów ochrony roślin musi być potwierdzona i uwzględniona w rejestrze prowadzonym przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa.
 
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
na podstawie informacji PIORiN
Zdjęcie: pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 21:51