StoryEditorWiadomości rolnicze

Rozrzutnik radialny do słomy mocowany do każdego kombajnu – nowy projekt studenta z Bydgoszczy

11.10.2017., 14:10h
Student z bydgoskiego uniwersytetu opracował wstępny projekt rozrzutnika radialnego. W jego założeniach rozrzutnik miałby być dostępny jako oddzielna maszyna i można go było zamontować do kombajnów o szerokości roboczej od 4- 9 m.

Patryk Dać, student Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy przygotował projekt rozrzutnika radialnego do kombajnów, aby poprawić gospodarowanie słomą pożniwną w gospodarstwach. Polepsza on rozprowadzanie resztek pożniwnych, przez co udaje się uniknąć tzw. „dywanu” za kombajnem, który bywa doskonale widoczny przy wschodach.

Rozrzutnik radialny na kieszeń każdego rolnika?

– Rozrzutnik radialny generalnie rzecz biorąc nie jest nowością na rynku, jednakże nowością jest fakt, że taki rozrzutnik można by było kupić oddzielnie i zamontować go do kombajnów ze standardowym szarpaczem. Z mojego otoczenia dało się słyszeć, że ten kto posiadał już rozrzutnik radialny w kombajnie, nie chce zmieniać na ten z standardowym rozprowadzaniem słomy –informuje Patryk Dać.

Jak zauważa student bydgoskiego uniwersytetu, obecnie tego typu rozrzutniki chociaż są dostępne na rynku, to jednak głównie w dużych kombajnach, na które nie stać większość rolników.

Rozrzutnik radialny – dane techniczne zaprojektowanej maszyny

Jak podaje Patryk Dać, zaprojektowany przez niego rozrzutnik radialny jest dedykowany dla kombajnu o szerokości roboczej od 4- 9 m. – Co do wymiarów to wszystko by było uwarunkowane wymiarami samego kombajnu, pod jaki rozrzutnik miałby być przygotowany – wyjaśnia młody konstruktor. Opracowany przez niego projekt w założeniu najbardziej pasowałby do kombajnu John Deere T670i lub New Hoallnad TC56.

Przepustowość rozrzutnika słomy byłaby uwarunkowana przez wiatr ustawiony w kombajnie i prędkość z jaką wylatuje słoma z kombajnu. Rozrzutnik tylko by rozprowadzał resztki słomy równomiernie.

– Szerokość pracy tuneli rozrzutu będzie sterowana przez kalibracje krańcówek przy siłownikach, tym samym im szerzej będą rozstawione krańcówki, tym większa będzie szerokość pracy rozrzutnika tzn. siłowniki będą mogli szerzej się wysuwać – wyjaśnia Patryk Dać.

Kto pomoże we wdrażaniu nowych pomysłów?

Student UTP w Bydgoszczy szuka teraz 2 lub 3 osób chętnych do współpracy z nim przy tym i innych projektach. Patryk Dać liczy na to, że będą to osoby z dość dużym doświadczeniem związane z różnymi  dziedzinami rolnictwa, w tym np. z zielonkarstwem czy z uprawą zbóż. 

– Chciałbym posłuchać ich opinii oraz propozycji kolejnych projektów, żeby podpowiadały jakie są jeszcze potrzeby w danej dziedzinie rolnictwa – prezycyje Patryk Dać. 

 

 

Projekt polskiego kombajnu zbożowego

Rozrzutnik radialny, to kolejny pomysł Patryka. Wcześniej stworzył projekt kombajnu, o czym napisaliśmy w artykule Student opracował projekt polskiego kombajnu zbożowego”.  Najpierw narysował kombajn, a następnie od stycznia aż do połowy maja przygotował projekt 3D.

– Polska według mnie ma potencjał do stworzenia kombajnu. Mamy uniwersytety, które mają status naukowo-badawczy, więc badania jest gdzie robić. A kombajn też nie wymaga nadzwyczajnych wynalazków – mówił wówczas Patryk Dać.

pm, grafika Patryk Dać

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 23:47