Zawieszany agregat składa się z sześciu sekcji niezależnie kopiujących terenRoltex
StoryEditorUprawa pasowa

Agregat uprawowo-siewny do konopi prosto z Lubelszczyzny. Jak działa?

24.03.2024., 16:00h
Mariusz Rybak, rolnik z pow. zamojskiego na Roztoczu, postanowił skonstruować agregat uprawowo-siewny do konopi, pracujący w technologii strip-till. Jego gospodarstwo zostało liderem unijnego projektu realizującego pomysł. Pierwszy siew wykonany przy użyciu prototypu odbędzie się na przełomie kwietnia i maja.

Aleternatywa dla upraw, do których ostatnio trzeba dopłacać

Pan Mariusz prowadzi uprawy na ok. 120 ha, głównie na ciężkich minutowych rędzinach. Rolnikowi życia nie ułatwiają też zwierzęta licznie wychodzące na jego pola z Roztoczańskiego Parku Narodowego. Ale w ostatnich dwóch latach najpoważniejszym problemem jest napływ zbóż z Ukrainy.

– W mojej okolicy dysponujemy słabszymi glebami, w obecnych okolicznościach nie ma szans na skuteczną konkurencję z sąsiadem z Ukrainy z kukurydzą czy pszenicą – mówi Mariusz Rybak. Dlatego rolnik szuka alternatyw. Do struktury upraw wprowadził już ostropest plamisty, myśli o konopiach włóknistych. Docelowo mogłyby zająć 10 proc. całości jego zasiewów.

Rolnik podaje przykład czeskich rolników, którzy wyspecjalizowali się w uprawie maku.

– Są praktycznie monopolistami na tym rynku – mówi pan Mariusz. Warto brać przykład. – Zdecydowałem się spróbować z konopiami włóknistymi. Na razie to w Polsce rynek raczkujący, więc perspektywiczny.

Rolnik ma rację. Konopie mają mnóstwo różnych zastosowań, m.in. w farmacji, przemyśle spożywczym, samochodowym czy budowlanym. Na różne s...

Pozostało 91% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 16:05