Nowy siewnik nabudowany Amazone Cataya Special EcoLine: niedrogi i precyzyjnyAmazone
StoryEditorMaszyny rolnicze

Nowy siewnik nabudowany Amazone Cataya Special EcoLine: niedrogi i precyzyjny

04.04.2024., 12:00h
Firma Amazon prezentuje niedrogą maszynę z serii agregatów uprawowo-siewnych marki Amazone wraz z nowym, nabudowanym siewnikiem Cataya Special EcoLine. Maszyna może współpracować w zestawie z nadbudowanym siewnikiem AD.

Siewnik z AD 3000

AD dla agregatu uprawowo-siewnego w systemie modułowym pojawiło się na rynku w roku 1988, natomiast  ostatni siewnik o numerze AD 3000 Super zjechał z taśmy pod koniec roku 2023.

Czym wyróżnia się Cataya 3000 Special EcoLine

Tym, co wyróżnia Cataya 3000 Special EcoLine, jest specjalnie przygotowane wyposażenie, dzięki któremu zapewniona jest wysoka wydajność i niezawodność w tym segmencie.

Jak wygląda Cataya 3000 Special EcoLine?

Cataya 3000 Special EcoLine to siewnik nabudowany. Ma 3 metry szerokości roboczej i został wyposażony w 650 litrowy zbiornik nasion z dużym otworem, dzięki któremu możliwy jest szybki i precyzyjny załadunek. Za dokładny wysiew nasion odpowiadają  24 bezobsługowe redlice jednotalerzowe RoTec, pomiędzy którymi zawarto odstęp równy 12,5 cm. Ponadto tworzenie redlin wysiewu i optymalne prowadzenie w glebie odbywa się z jednej strony przez tarczę wysiewającą, a z drugiej przez czubek redlicy. Za zapobieganie przywieraniu gleby do tarcz wysiewających i dokładne zachowanie ustawionej głębokości siewu odpowiadają tarcze kopiujące Control o numerach 10 i 25. Dzięki seryjnemu i precyzyjnemu zagarniaczowi możliwe jest równomierne pokrycie nasion.

Przełączanie rytmu ścieżek technologicznych odbywa się za pośrednictwem komputera obsługowego AmaLog+. Innymi funkcjami, z których mogą skorzystać rolnicy są: licznik dzienny, całkowity hektarów, wskaźnik poziomu napełnienia oraz monitor prędkości obrotowej napędu mechanicznego.

Jak kalibruje się nowy siewnik od Amazone?

Kalibracja Amazone Cataya Special EcoLine odbywa się przy użyciu centrum ustawień SmartCenter, które zostało umieszczone z lewej strony  maszyny, w którym znajduje się tabela ilustrująca w przejrzysty sposób wszystkie możliwości ustawień. Ustawienie dozownika odbywa się przy użyciu dźwigni. Dzięki niej możliwe jest ustawienie denka na różne gatunki i rodzaje siewu.

Druga dźwignia służy do ustawienia maszyny na tryb kalibracji lub wysiewu. Po jej użyciu w dozowniku ustawiana jest klapka, za której pomocą nasiona są kierowane do redlic lub do rynienek kalibracyjnych.

Pod SmartCenter można wygodnie wyjąć obydwie rynienki po wykonaniu kalibracji. Dodatkowe wyposażenie do kalibracji stanowi solidne, składane wiaderko oraz waga ręczna z podświetlanym wskaźnikiem cyfrowym, które chowają się do pokrywy zbiornika.

Skrócone czasy przezbrajania dzięki systemowi dozowania Precis

W nowym Cataya Special EcoLine znajduje się system dozowania Precis, dzięki któremu możliwe jest skrócenie czasu przezbrajania przy jednoczesnym skróceniu czasu obsługi.

Nowością są też zintegrowane leje wylotowe minimalizujące ilość nasion pozostających w zbiorniku, zapobiegające tworzeniu się zatorów między wylotami oraz ułatwiające czyszczenie zbiornika. Do tego dochodzą regulowane klapki kalibracyjne, za pomocą których można szybko przełączać siewnik między siewem a kalibracją. Wałek wysiewający napędzany jest mechanicznie za pośrednictwem koła ostrogowego.

image
Nowy siewnik nabudowany Amazone Cataya Special EcoLine: niedrogi i precyzyjny
FOTO: Amazone

System szybkiego łączenia QuickLink

Dzięki systemowi szybkiego łączenia QuickLink można łatwo, szybko i bez użycia narzędzi połączyć siewnik z broną wirnikową KE Rotamix lub kultywatorami wirnikowymi KX Cultimix i KG Cultimix.

Oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 03:59