Horsch przeprowadził w tym roku trzy seminaria siewu. Jedno z nich odbyło się w Kwidzyńskim Parku Przemysłowo – TechnologicznymTomasz Ślęzak
StoryEditorSiewniki

Trzy różne technologie siewu i trzy siewniki od Horscha. Czym się różnią?

26.06.2023., 14:10h
Klimat i warunki pogodowe konsekwentnie się zmieniają. Rolnicy prowadząc uprawy zmagają się z wieloma wyzwaniami. W najbliższych latach możliwe będzie prowadzenie wydajnej produkcji roślinnej w rejonach świata, w których obecnie nie ma to miejsca. Tylko w państwach rejonu Morza Bałtyckiego okres wegetacji wydłużył się w przeciągu ostatnich dziesięciu lat o dwa tygodnie. To dlatego Horsch tak konstruuje swoje maszyny, aby mogły wysiewać nasiona w każdych, także ekstremalnych warunkach.

Trzy technologie siewu z maszynami Horscha

Niemiecki producent na początku maja br. organizował seminaria siewu, podczas których były omawiane trzy technologie. Firma bowiem oferuje od wielu lat szeroko znany i popularny agregat uprawowo-siewny Pronto DC, maszynę do siewu pasowego Focus oraz bezpośredniego – Avatar.

W ujęciu globalnym najbardziej wydajna produkcja roślinna prowadzona jest na zachodzie i południu Europy. Intensywne rejony znajdują się także na terenie Ameryki Północnej, Japonii i Indonezji. Wysoka wydajność wynika z warunków glebowych oraz klimatycznych związanych zarówno z dostępem do wody, jak i jakością gleby.

Ilość opadów tam, gdzie produkuje się najwięcej zbóż, stale się zmniejsza. Musimy się zmagać z wielotygodniowymi suszami – mówi Michael Braun, szef marketingu w firmie Horsch. – Zmiany klimatu spowodują przesunięcie się struktury produkcji. Bank Światowy przewiduje, że w południowej Europie będzie coraz bardziej sucho. Już dziś mamy rekordy upałów przekraczające w Hiszpanii 40° C. Na północy produkcja będzie rosła z powodu dłuższego okresu wegetacji. Jesteśmy więc w rejonie, gdzie jest potencjał i gdzie będzi...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 13:12