StoryEditormaszyny rolnicze

Szpadel mechaniczny Imants – czy sprawdza się lepiej niż pług? [WIDEO]

11.10.2022., 15:10h
Podczas Krajowego Dnia Kukurydzy w Wilkowicach rolnicy mogli zobaczyć jak działa w praktyce szpadel mechaniczny Imants SX 48. Jak dokładnie pracuje ta maszyna i czy może być lepszym rozwiązaniem niż tradycyjny pług?

We wrześniu na polu w Wilkowicach należących do Przedsiębiorstwa Rolnego Długie Stare odbył się Krajowy Dzień Kukurydzy. W trakcie pokazu maszyn można było zobaczyć jak w praktyce działa szpadel mechaniczny holenderskiej serii SX firmy Imants, która ma ponad 60-letnie doświadczenie w konstruowaniu tego typu maszyn rolniczych.

Czy mechaniczne szpadlowanie jest lepsze niż tradycyjna orka?

Jak przekonywał Krzysztof Kwiatkowski z Bauer Group, dzięki szpadlowi mechanicznemu Imants w jednym przejeździe możemy przygotować ziemię na głębokość od 15 do aż 35 cm. Do takiej głębokości szpadel mechaniczny spulchnia glebę, ale co niezwykle istotne, także zrywa podeszwę płużną. Na polu w Wilkowicach głębokość pracy szpadla mechanicznego została ustawiona na 25 cm, ponieważ podeszwa płużna znajdowała się na głębokości 21 cm.

– Co więcej, szpadel doskonale miesza z glebą resztki pożniwne, obornik, gnojowicę, poplony czy nawozy mineralne. I to wszystko odbywa się w jednym przejeździe. Dzięki zastosowaniu szpadla mechanicznego rolnik może doskonale wyregulować stosunki wodne w glebie, co przy coraz częstszych suszach nabiera ogromnego znaczenia. Szpadlowanie sprawia, że mamy do czynienia o równej, jednorodnej i dobrze napowietrzonej glebie i to zarówno na powierzchni, jak i w głębi – dodaje Krzysztof Kwiatkowski.

W przeciwieństwie do tradycyjnego pługa materia organiczna nie tworzy zbitej warstwy w dolnej strefie gleby tuż nad podeszwą płużną, tylko jest dokładnie wymieszana z ziemią i zapewnia dostępność składników pokarmowych na każdej głębokości. Z kolei zerwanie podeszwy płużnej ułatwia przesiąkanie wody z opadów atmosferycznych do głębszych warstw i do korzeni roślin oraz zapewnia dobry poziom tlenu.

Jak dokładnie działa szpadel mechaniczny Imants?

Szpadel mechaniczne Imants SX to maszyna obrotowa, która za pomocą łopat obrabia ziemie. Łopaty są przymocowane do wału, a całość napędzana jest przez WOM ciągnika.

Seria SX szpadla mechanicznego Imants składa się z trzech modeli:

 • szpadel SX 38 składa się z 4 ramion łopat tworzących jedną grupę i szerokość roboczą 250, 270 lub 300 cm. Liczba łopat waha się od 24 do 28. Te maszyny współpracują z ciągnikami o mocy od 95 do 190 KM
 • szpadel SX 48 ma 6 ramion łopat na grupę, co oznacza, że pracuje łącznie od 36 do 42 łopat. Szerokość robocza tej maszyny to 300 lub 366 cm i urządzenie współpracuje z ciągnikami o mocy od 140 do 300 KM;
 • szpadel SX 58 posiada 6 ramion łopat na grupę (łącznie od 42 do 60 łopat) i ma szerokość roboczą 300, 366 lub 450 cm, a ciągnik do jego obsługi musi mieć moc powyżej 230 KM.

Co więcej, szpadel mechaniczny Imants serii SX może zostać dodatkowo połączony z odpowiednim rodzajem wału do uprawy gleby.  Wał aktywny zagęszcza górną warstwę gleby i zapewnia równe i czyste podłoże pod siew. Jest to idealny wał na gleby piaszczyste i gliniaste. Na wszystkie rodzaje gleby można stosować wał pierścieniowy o średnicy 60 lub 80 cm, który pozostawia uprawione podłoże.  Natomiast do cięższych gleb Imants zaleca stosowanie samooczyszczającego się wału pryzmowego, który lekko ugniata glebę, dzięki czemu powstaje równe, płaskie i twarde podłoże do wysiewu.

Wszystkie zabiegi agrotechniczne w jednym przejeździe ze szpadlem mechanicznym

Z maszyną Imants, gleba może być przygotowana do siewu lub sadzenia już w jednym przejeździe roboczym, ponieważ szpadel można połączyć z siewnikiem lub sadzarką, więc wykonać w jednym przejeździe kilka zabiegów agrotechnicznych. To korzystnie wpływa na strukturę gleby oraz pozwala oszczędzić czas i paliwo – mówił Krzysztof Kwiatkowski z Bauer Group.

Z informacji producenta wynika, że szpadel mechanicznych może współpracować z:

 • przyczepianą sadzarką do ziemniaków,
 • siewnikiem mechaniczny w układzie 3-punktowym,
 • siewnikiem pneumatycznym
 • wałem pierścieniowym i siewnikiem uraczanym
 • wałem pierścieniowym jako wałem ciąganym

Szpadel mechaniczny Imants serii WX do głęboszowania

Imants produkuje tajże szpadel mechaniczny serii WX, który jest wyposażony w regulowane dłuta, które mogą spulchniać glebę na głębokość większą niż głębokość robocza łopat. W porównaniu do serii SX ma mniej łopat szpadli, ale w to miejsce pojawiają się dłuta:

 • Seria WX 38 ma łącznie do 20 łopat i 5 dłut;
 • Seria WX 48 ma łącznie do 30 lub 36 łopat i 5 lub 6 dłut;
 • Seria WX 58 ma łącznie do 30 lub 48 łopat i od 5 do 8 dłut.

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 22:40