Taczka na prąd i nowości od Makity ciekawe dla rolnikaJustyna Czupryniak/Canva/Makita
StoryEditorMaszyny rolnicze

Taczka na prąd i nowości od Makity ciekawe dla rolnika

27.01.2024., 16:00h
W roku 2024 firma Makita weszła na rynek maszyn i urządzeń rolniczych z nowymi produktami. Rolnicy mogą już teraz kupić innowacyjną wyrzynarką wahadłową oraz dwie taczki akumulatorowe, które są zasilane akumulatorami o mocy 40 i 18 V. Co jeszcze wiemy o nowościach od Makita?

Wyrzynarka wahadłowa JV002G od Makita

Wyrzynarka wahadłowa JV002 od firmy Makita jest zasilana nowym akumulatorem z serii XGT, które mają maksymalne napięcie równe 40 V oraz 2 × 40 V. Jak zapewnia producent, wydajność cięcia JV002 wynosi 135 mm, a wysokość podnoszenia znajduje się na poziomie 26 mm.

Na poprawę stabilności dłoni podczas użycia wyrzynarki ma wpływ kwadratowy drążek służący do podnoszenia, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie stabilności wymiarowej. Dodatkowym atutem JV002 jest odciąg filtrujący. Jego montażu można dokonać zarówno z prawej, jak i lewej strony, co umożliwia pracę przy niskim zapyleniu.

Komfort pracy z wyrzynarką wahadłową JV002 od Makita

Praca z wyrzynarką wahadłową JV002 od Makita jest niezwykle wygodna. Wymiana brzeszczotu nie wymaga użycia narzędzi, dzięki czemu wykonywanie czynności przebiegają sprawnie. Ponadto urządzenie zostało wyposażone w oświetlenie LED z opcją regulacji, co dodatkowo usprawnia proces wyrzynania. Dzięki zastosowaniu przez producenta funkcji SoftnoLoad wyrzynarka rozpoczyna pracę na niższych obrotach po to, by nabrać pełnej prędkości zaraz po jej zanurzeniu w przedmiocie obróbek. System ten pozwala na precyzyjne umiejscowienie urządzenia, dzięki czemu po jego opuszczeniu prędkość ponownie spada.

Co ciekawe, w wyrzynarce wahadłowej JV002 od Makita istnieje aż 6 poziomów regulacji prędkości, co przekłada się na optymalne rezultaty cięcia. Regulacja ruchu wahadłowego następuje w pozycji trzystopniowej lub neutralnej. Jak większość wyrzynarek Makita, również w modelu JV002 zostały zamontowane obciążniki neutralizujące poziom wibracji. Opcjonalnie jest dostępny adapter szyny prowadzącej do precyzyjnego i prostego cięcia.

image

Wyrzynarka JV002 od Makita

FOTO: Makita

Taczki akumulatorowe od Makita

Poza wyrzynarką wahadłową JV002 od Makita, producent proponuje rolnikom również dwie taczki akumulatorowe DCU601 i DCU602 wyposażone w akumulatory 2 × 18 V LXT, które zmniejszają obciążenie fizyczne podczas przewożenia masywnych przedmiotów. Maksymalne obciążenie taczek wynosi 300 kg. Dzięki łagodnemu startowi dalsza praca przebiega w sposób płynny. Urządzenia rozwijają swoją prędkość do 5,0 km/h na trzecim biegu dzięki wmontowanemu bezobsługowemu, bezszczotkowemu silnikowi elektrycznemu. Co ważne, rolnik może korzystać z biegu wstecznego, dzięki czemu ma możliwość manewrowania na ograniczonym obszarze.

Komfort pracy z taczkami akumulatorowymi od Makita

Rolnik korzystający z taczek akumulatorowych od Makita może skorzystać z beznarzędziowej, siedmiostopniowej regulacji wysokości uchwytów. Grube oponowy zapewniają lepszą przyczepność podczas przejazdu po różnych nawierzchniach. Taczki zostały wyposażone w hamulce tarczowe na przednich kołach, które mogą okazać się przydatne podczas zjazdu z góry. Na tylne koła można włączyć blokadę usprawniającą jazdę po miękkiej nawierzchni. Każda z taczek została wyposażona w reflektory LED i tyle światło poprawiające widoczność w ciemności.

Używając taczek akumulatorowych od Makity, rolnik wie, kiedy akumulatory słabną, ponieważ są one wyposażone we wskaźniki ładowania i kluczyk zabezpieczający przed użyciem przez nieuprawnione osoby. Zdaniem producenta możliwe jest również łatwe przełączenie się między dwoma gniazdami baterii.

Czym różnią się taczki akumulatorowe od Makita?

Jak wskazuje producent, taczka akumulatorowa DCU602 ma zbiornik o pojemności 100 l na płyny i 200 l na materiał stały oraz elektryczną funkcję pochylania do 110°.

Natomiast taczka DCU601 została wyposażona w elektryczną funkcję podnoszenia, dzięki której na płaskim terenie przestrzeń ładunkową można podnieść o ponad metr i odciążyć plecy rolnika. Ponadto istnieje możliwość łatwego zdjęcia przednich i bocznych zabezpieczeń poprzez ich podniesienie, dzięki czemu załadunek i rozładunek są łatwiejsze.

image
Licytacja URSUSA

Ursus na sprzedaż. Syndyk żąda 124 mln zł

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Top Agrar.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 18:48