StoryEditorCiągnik elektryczny

Traktor na kablu! Elektryczny ciągnik rolniczy od John Deere’a [FILM]

04.01.2019., 12:01h
400 KM mocy ma mieć GridCON – ciągnik rolniczym z napędem elektrycznym opracowany m.in. przez John Deere’a. Zaskakujące jest to, że ciągnik jest zasilany prądem po kablu o długości do 1 km. Specjalnie z tego powodu z przodu traktora zamontowano bęben. Elektryczny ciągnik  ma 2 razy więcej mocy niż tradycyjny traktor o podobnej masie. 

GridCON – ciągnik elektryczny od Jogn Deere o mocy 400 KM. 

Producent maszyn rolniczych, John Deere wspólnie z Uniwersytetem w Kaiserslautern oraz firmą BAUM Consult opracowało nowy traktor rolniczy – ciągnik elektryczny GridCON. Ma on mieć moc aż 400 KM. 

Jest to już drugi projekt ciągnika elektrycznego w wykonaniu amerykańskiego koncernu, gdyż w 2016 roku powstał pierwszy w pełni elektryczny ciągnik John Deere’a o nazwie SESAM. 

Nowy ciągnik, GridCON różni się od swojego poprzednika, gdyż nie został wyposażony w kabinę operatora czy zestaw akumulatorów. Jest to pierwszy pojazd w pełni elektryczny, trwale zasilany za pomocą przewodu elektrycznego i zdolny do w pełni autonomicznej pracy w terenie.

Jak przekonują przedstawiciele John Deere’a, w porównaniu do innych ciągników akumulatorowymi, koszty eksploatacji są mniejsze o 50 procent. 
Traktor John Deere GridCON jest w pełni zautomatyzowany i ma moc ok. 400 KM, czyli dwa razy więcej niż tradycyjny ciągnik o podobnej masie
Traktor John Deere GridCON jest w pełni zautomatyzowany i ma moc ok. 400 KM, czyli dwa razy więcej niż tradycyjny ciągnik o podobnej masie
(fot. John Deere) 

Ciągnik zasilany prądem z kabla – jak to ma działać? 

– GridCON jest zasilany  przewodem elektrycznym prowadzonym od granicy pola do ciągnika. Przewód przekazuje do maszyny w sposób ciągły prąd o mocy 300 kW. Zasięg kabla to około 1000 m, ale w razie potrzeby można go wydłużyć – wyjaśnia Piotr Dziamski, Branch Tactical Marketing Manager z John Deere Polska. 

Trkator GridCON jest wymaga zasilania o napięciu 2,5 kV, a do rozdziału energii elektrycznej konstruktorzy wykorzystali szynę 700 V DC. 

Pierwsze pytanie jakie się nasuwa, to czy ciągnik podczas pracy z podczepioną maszyną nie przerwie i nie uszkodzi przewodu zasilającego?

 Jednak jak wyjaśniają pracownicy John Deere’a, w czasie pracy w terenie ciągnika jego przewód zasilający jest automatycznie wysuwany lub zwijany w zależności od potrzeb.  Z kolei inteligentny system prowadzenia wyklucza przejechanie pojazdem po kablu, co ma wykluczyć ryzyko jego uszkodzenia

 

20 km/h prędkości roboczej, 2-razy więcej mocy, 0 emisji spalin

Traktor GridCON jest w pełni zautomatyzowany, a operator kieruje nim za pomocą opcji zdalnego sterowania. Jest to szczególnie istotne przy manewrowaniu maszyną jeszcze przed rozpoczęciem pracy na polu.  

Ciągnik elektryczny John Deere może poruszać się z prędkością roboczą do 20 km/h. A przy tym nie emituje żadnych spalin. Ze względu na usunięcie akumulatorów i zastąpienie ich stałym zasilaniem, GridCON jest również bardziej przyjazny dla środowiska w trakcie produkcji. 

Producent maszyn rolniczych przyrównał GridCON-a do innego swojego ciągnika – John Deere’a  6195R. Oba traktory mają masę około 8,5 tony, uwzględniając w tym ciężar bębna i ramienia robota wysuwającego przewód zasilający w ciągniku elektrycznym. 

Jednak przy zbliżonej masie, GridCON ma 2-krotnie wyższą moc. A na dodatek inżynierowie pracujący nad tym projektem deklarują, że zdołają „odchudzić” GridCON-a o jedną tonę. 

Projekt GridCON jest finansowany przez Federalne Ministerstwo Spraw Gospodarczych i Energii i zarządzany przez Niemieckie Centrum Aeronautyczne eV (DLR) w Kolonii. 
Przewód zasilający w John Deere GridCON jest zamontowany na bębnie, a specjalny wysięgnik ma wykluczyć ryzyko uszkodzenia kabla przez ciągnik
Przewód zasilający w ciągniku John Deere GridCON jest zamontowany na bębnie, a specjalny wysięgnik ma wykluczyć ryzyko uszkodzenia kabla przez ciągnik (fot. John Deere)  

Paweł Mikos 
Fot. John Deere

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 21:42