StoryEditorOleje i smary

W trosce o jakość paliw i środków smarnych

11.01.2019., 14:01h
W połowie listopada br. w Gniewinie, odbyło się II Sympozjum Lotos Oil pod nazwą „Standardy jakościowe, rozwój i przyszłość środków smarowych na rynku krajowym i europejskim 2018”. W wydarzeniu uczestniczyło około 200 polskich i zagranicznych gości, pośrednio i bezpośrednio powiązanych z rynkiem olejowym i reprezentujących m.in. instytuty naukowo-badawcze, dystrybucję środków smarowych, transport, rolnictwo, motoryzację, przemysł i utrzymanie ruchu.

Najnowocześniejsze środki smarne

Tak naprawdę naszą drogę do najnowocześniejszych środków smarowych rozpoczęliśmy w 1990 roku, czyli 28 lat temu, kiedy to w ówczesnej Rafinerii Gdańskiej uruchomiono produkcję pierwszego oleju mineralnego pod nazwą Lotos. To właśnie od nazwy oleju, w 2003 roku, powstała nazwa całej Grupy Kapitałowej. To 15 lat pracy włożonej przez całą grupę w jakość naszych produktów, w rozpoznawalność, w ekspansję produktów do przeszło 85 krajów świata oraz w zaufanie do marki i producenta – powiedział Krzysztof Nowicki, prezes zarządu Lotos Oil. Podczas Sympozjum, wywiązała się dyskusja o jakości środków smarowych i oszustwach, jakie można spotkać na rynku krajowym. Jak im zaradzać i jak karać nierzetelnych producentów. Polscy przedsiębiorcy niejednokrotnie czują się oszukani przez małych producentów środków smarowych zyskujących kosztem ich parku maszynowego, ponieważ wygrywają w przetargach najniższą ceną a nie przykładają wagi do jakości oferowanych produktów. Dlatego też sami uczestnicy apelowali o wzajemne wsparcie i ukrócenie procederu. Ponadto z prelekcji można było wyciągnąć wnioski, w którym kierunku zmierzają producenci maszyn przemysłowych i jak będzie się zmieniać zapotrzebowanie na konkretne środki smarowe w nadchodzących latach. 

Spotkać Roberta Kubicę

Takie spotkania nie są zbyt częstym zjawiskiem w Polsce, a problemy przedsiębiorców i użytkowników środków smarowych pokazują, że możliwość zdobywania wiedzy i podjęcia dyskusji jest dla nich bardzo ważna. To, że spotkaliśmy się w tak licznym gronie utwierdza nas w przekonaniu o celowości podjętej w 2018 roku decyzji o organizacji II Sympozjum, jak też o potrzebie dalszego kontynuowania tego rodzaju spotkań w kolejnych latach – podsumował Krzysztof Nowicki. Trzydniowe sympozjum stanowiło ważny impuls dla pogłębienia współpracy środowiska biznesu i nauki. Zaktualizowane informacje o uwarunkowaniach technologicznych, rynkowych i szerokim pojęciu bezpieczeństwa chemicznego, ugruntowały wiedzę w odniesieniu do szeroko rozumianej problematyki smarowniczej i doprowadziły do dyskusji na temat potrzeb rynkowych, przyszłości branży i trendów rozwoju. Uczestnicy mieli możliwość spotkania na Sympozjum ambasadora najnowszej linii olejów silnikowych Lotos Quazar Dynamic – Roberta Kubicę. Podczas spotkania uchylił on rąbka tajemnicy o aspektach technicznych bolidu, odpowiadał na pytania gości oraz deklarował zaufanie do Lotos Oil jako producenta środków smarowych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kibiców, wypowiedział się również odnośnie planów na przyszłość i rozwoju swojej kariery zachowując jednakże najważniejszą informację w tajemnicy – czy w przyszłym roku będzie kierowcą Formuły 1. Sympozjum odbyło się kilka dni przed oficjalnym ogłoszeniem decyzji zespołu Williams o tym, że od przyszłego roku najlepszy polski kierowca wraca do ścigania w Formule 1.

Patronem medialnym II Sympozjum był „Tygodnik Poradnik Rolniczy”. 

Tomasz Ślęzak
Fot. autora

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 10:08