StoryEditorWozy paszowe

Wóz paszowy MixMax sterowany pilotem z ciągnika lub ładowarki

07.04.2023., 16:04h
Dziesięć "Złotych Medali" przyznali organizatorzy targów Ferma, które od 24 do 26 lutego odbywały się w Bydgoszczy. Tylko jeden z nich trafił do firmy zajmującej się produkcją maszyn rolniczych. Otrzymało go przedsiębiorstwo Martin Bussines Connect ze Swarzędza, które zostało uhonorowane za innowacyjny paszowóz MixMax.

Czym wyróżnia się seria paszowozów MixMax?

Seria paszowozów MixMax obejmuje kilka modeli. Zakres pojemności wynosi od 6 do 14 m3. Wyposażono je w pionowy ślimak z zamocowanymi nożami ze stali chromowo-wanadowej. Zbiorniki wykonane są z odpornej na korozję i ścieranie blachy 6 lub 8 mm. Dno uformowano z arkuszy grubości 20 mm, co jak zapewnia producent zapobiega jakimkolwiek deformacjom.

W ścianach montowane są dwa kontranoże ułatwiające rozdrabnianie paszy oraz boczne drzwi wyładunkowe. Za przeniesienie mocy odpowiada przekładnia planetarna włoskiej firmy Comer Industries. Dzięki specjalnie konstrukcji oraz wysokiej sprawności tej przekładni wozy mogą pracować ze starszymi ciągnikami typu Ursus C-360. Dostępne są dwie prędkości obrotowe ślimaków. Na pierwszym biegu ślimak osiąga 19 obr./min, na drugim obraca się z prędkością 39 obr./min.

Producent zapewnia, że maszyny już w podstawowej wersji są solidnie wyposażone

Seryjnie montowana jest elektroniczna waga włoskiej firmy Digi Device, obsługiwana poprzez panel montowany na wozie, rura wokół krawędzi zbiornika zapobiegająca wysypywaniu się paszy, drabinka, mechanicznie regulowana podpora i wałek przekaźnika mocy do WOM. Paszowóz osadzony jest na ramie o specjalnej konstrukcji i dużej wytrzymałości z pełnym zabezpieczeniem antykorozyjnym. Bazuje na osi włoskiej firmy ATW i jest wyposażony w zaczep obrotowy z certyfikatem bezpieczeństwa. Producent zapewnia gwarancję i serwis na maszyny przez okres 5 lat.

To jest nowoczesna maszyna, która została tak opracowana i przygotowana, aby całkowicie ułatwić pracę rolnikowi w oborze. Poza dobrze sprawdzonymi elementami, jak taśmociąg czy wysyp, ma dodatkowe mniejsze noże zamontowane na ślimaku. Ułatwia one mieszanie i proces cięcia, w efekcie czego nie jest wymagany duży i mocny ciągnik. Chodziło nam o stworzenie maszyny, przy której będzie można wykorzystać starsze traktory typu "sześćdzeisiątka". Zestaw taki pracuje efektywnie i lekko – powiedział nam w Bydgoszczy Andrzej Kostrzewski, właściciel Martin Bussines Connect.

 Konstrukcja ślimaka oraz zastosowane noże zapewniają dobre mieszanie komponentów paszowych przy niewielkim wydatku mocy ciągnika.

  • Konstrukcja ślimaka oraz zastosowane noże zapewniają dobre mieszanie komponentów paszowych przy niewielkim wydatku mocy ciągnika.

Nawet o 30% mniejsze zużycie paliwa

Specyficzny kształt ślimaka, którego praca wspomagana jest przez dodatkowe noże, nie tylko pozwala szybko ciąć komponenty paszowe, ale przekłada się na niższe zużycie paliwa. Ślimak jest też wyposażony w krawędzi z blachy nierdzewnej, co jak twierdzi producent ma dwu, a nawet trzykrotnie zwiększyć jego żywotność.

W porównaniu do poprzednich wersji paszowozów czy też typowych maszyn konkurencyjnych MixMax pozwala zaoszczędzić nawet 20–30 procent paliwa. Oczywiście na jego ostateczne zużycie wpływ ma także to, w jaki sposób sprzęt jest użytkowany. Nasz jednak jest w stanie przygotować paszę szybko i dobrze – zapewnia Andrzej Kostrzewski.

Andrzej Kostrzewski ze

  • Andrzej Kostrzewski ze "Złotym Medalem" targów FARMA za wóz paszowy MixMax

Bezprzewodowy system sterowania paszowozem

Nagrodzony w Bydgoszczy paszowóz był wyposażony w system sterowania bezprzewodowego. Wszystkie funkcje maszyny regulowane specjalnym pilotem, który wysyła do maszyny sygnały drogą radiową.

To rozwiązanie powoduje, że nie trzeba korzystać z kabla. Wszystkie regulacje odbywają się bezprzewodowo. Mogą być wykonywane z kabiny ciągnika, ale pilot można zabrać także do ładowarki czy podejść z nim do wozu paszowego. Wielu rolników nadal korzysta ze starych obór. Wjeżdżając do nich konieczne staje się otwarcie tylnego wysypu, co zmusza do zabrania z ciągnika włącznika na kablu. My oferujemy ułatwienie, ponieważ regulacja i wysyp paszy odbywa się poprzez pilota – zapewniał Andrzej Kostrzewski.

Wóz sterowany jest poprzez bezprzewodowy pilot, który reguluje wszystkim funkcjami maszyny

  • Wóz sterowany jest poprzez bezprzewodowy pilot, który reguluje wszystkim funkcjami maszyny

Tomasz Ślęzak
Zdjęcia: Tomasz Ślęzak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 17:24