Istnieje kilka rozwiązań do magazynowania wody w zbiornikach naziemnych oraz podziemnychfirmowe
StoryEditorZbiorniki Swimer

Zbiornik na deszczówkę – tani magazyn na cenne zasoby

08.04.2024., 15:30h
Rolnicy chętnie korzystają z rozwiązań, które są przyjazne dla środowiska. Jednym z nich są zbiorniki na deszczówkę. Umożliwiają gromadzenie wody, którą następnie można wykorzystać w gospodarstwie, nie tylko do podlewania przydomowych ogrodów, warzywników lub pobliskich upraw. Gromadzona deszczówka to cenny zasób, który można stosować w sezonie oprysków polowych.

Rolnicy coraz częściej są zainteresowani magazynowaniem deszczówki i specjalnymi do tego zbiornikami

Notujemy zwiększone zapotrzebowanie rolników na instalacje i rozwiązania pozwalające na magazynowanie wody z opadów atmosferycznych. Pozwalają one bowiem na racjonalne jej wykorzystanie – mówi Przemysław Bochat, dyrektor ds. relacji z klientami w firmie Swimer.

Istnieje kilka rozwiązań do magazynowania wody w zbiornikach naziemnych oraz podziemnych. Mają one od jednego do kilkudziesięciu metrów sześciennych pojemności. Te pierwsze są rozwiązaniem popularnym i łatwym w instalacji. Znajdują zastosowanie na terenach już zagospodarowanych, gdzie nawierzchnia jest utwardzona i nie ma możliwości kopania w gruncie po to, aby umieścić w nim zbiornik.

Ciemny kolor zbiornika powoduje, że woda się nagrzewa. Przyciągane są promienie UV. Szczególnie korzystne jest to przy wykorzystywaniu wody do wykonywania oprysków polowych. Rolnik dzięki wodzie ogrzanej unika stresu, jaki może być wywołany u roślin przy kontakcie z cieczą sporządzoną w oparciu o zimną wodę z sieci wodociągowej. W przypadku zbiorników naziemnych łatwiejsza jest rozbudowa instalacji magazynowej. Wystarczy dostawienie kolejnych zbiorników, łącząc je w system baterii. My oferujemy w standardzie redukcję rynnową, która umożliwia podłączenie rynny o przekroju od 105 do 150. Filtr koszowy chroni wodę dostającą się do zbiornika przed zanieczyszczeniami z rynny – informuje Przemysław Bochat.

image
Istnieje kilka rozwiązań do magazynowania wody w zbiornikach naziemnych oraz podziemnych
FOTO: firmowe

Co sie dzieje, gdy pojemność zbiornika na wodę się wyczerpuje?

Stosowane są rozwiązania przewidziane na wypadek zapełnienia zbiornika. Kiedy jego pojemność się wyczerpuje, nadmiar jest odprowadzany przez przelew o odpowiedniej średnicy. Zbiorniki naziemne na deszczówkę mogą być wyposażane w pompy o różnej wydajności i ciśnieniu. Stosowane rozwiązania uzależnione są od potrzeb klientów.

Konstrukcjami, które wymagają większego nakładu siły przy ich montażu, są zbiorniki do podziemnego magazynowania wody deszczowej. Zaleca się ich instalację na etapie prac budowlanych przy nowo powstających budynkach. Ich zaletą oraz najważniejszą różnicą wobec konstrukcji naziemnych jest możliwość przechowywania wody bez konieczności zajmowania powierzchni na podwórzu.

Nasze zbiorniki podziemne posiadają nadbudowę o wysokości 750 mm i właz rewizyjny z atestem dla ruchu kołowego, pieszego, a nawet rowerowego. Rolnicy mają również możliwość zamówienia przedłużenia nadbudowy oraz doposażenia zbiorników w filtry, pompy i czujniki poziomu. Zbiorniki te są produkowane z mocnego i wytrzymałego polietylenu – wymienia Przemysław Bochat.

Czym różnią się zbiorniki Swimer na deszczówkę od zbiorników na olej napędowyczy RSM?

Są wytwarzane z tego samego materiału co do przechowywania ON. Inna jest ich konstrukcja. Zbiorniki na paliwo są dwupłaszczowe. Chodzi o względy bezpieczeństwa. Proces technologiczny produkcji zbiorników na wodę, paliwo jak i RSM jest podobny.

Rozpoczyna się on od przygotowania surowca, czyli proszku lub granulatu polietylenu oraz jego zabarwienia. Następnie jest on zasypywany do formy. Kolejnym etapem jest wypiekanie zbiornika w specjalnym piecu. Forma jest w tym czasie w ruchu obrotowym dzięki zawieszeniu jej na specjalnym ramieniu. Jest to więc formowanie rotacyjne – tłumaczy Przemysław Bochat.

image
FOTO:

Technologia ta pozwoliła na stworzenie także zbiorników dedykowanych przechowywaniu RSM. Wcześniej był z tym problem, a rolnicy byli zmuszeni do korzystania z mauzerów o stosunkowo niewielkiej pojemności. Od kilku lat przechowywanie roztworu nie stwarza trudności. Na rynku nie brakuje firm, które w swojej ofercie mają specjalistyczne jedno – lub dwupłaszczowe zbiorniki wyposażone w niezbędną infrastrukturę do napełniania i wlewania RSM do opryskiwaczy. Zbiorniki do RSM to konstrukcje naziemne. Dostępne są modele o stosunkowo niewielkiej wysokości, nieprzekraczającej 3 m. Nie wymagają kotwienia do podłoża, napełnianie zaś odbywa się z bezpiecznej wysokości poprzez króciec zalewowy umieszczony na szczycie zbiornika. Z kolei pobór odbywa się przez zawór dolny.

Jedna cysterna RSM o stężeniu 28% przekłada się na 19 530 l roztworu. Z kolei w przypadku koncentracji na poziomie 32% ilość roztworu w transporcie samochodowym wynosi 18 940 l. To dlatego rolnikom oferowane są zbiorniki mogące magazynować 22 m³ RSM. Dzięki temu można zmagazynować w gospodarstwie cały samochodowy transport roztworu.

Zbiorniki na deszczówkę i RSM a także ON można nabywać nie tylko u stacjonarnych dilerów. Są również dostępne on-line przez dedykowany portal – sklep-instalgrunt.pl

Tomasz Ślęzak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 08:53