StoryEditorInne maszyny

Zbiorniki na paliwo Swimera zgodne z normami unijnymi

01.04.2019., 11:04h
Tematy związane z paliwem rolniczym często pojawiają się na łamach „TPR”. Pisaliśmy m.in. o zwrocie akcyzy zawartej w paliwie rolniczym oraz wymaganiach prawnych, jakie rolnicy muszą spełnić, by móc przechowywać olej napędowy w swoim gospodarstwie.

Przechowywanie i wewnętrzna dystrybucja paliwa rolniczego oparta jest na dwupłaszczowych zbiornikach z polietylenu, doskonale znanych polskim rolnikom.

Postanowiliśmy zapytać przedstawicieli firmy SWIMER z Torunia – polskiego lidera w produkcji wyrobów z polietylenu, w czym tkwi fenomen ich zbiorników.

SWIMER jest nowoczesną inżynieryjną firmą, która w krótkim czasie może stworzyć dowolny produkt na życzenie klienta, oparty na technologii formowania rotacyjnego. Począwszy od koncepcji, poprzez projekt i dokumentację techniczną, wykonanie formy do produkcji, uzyskanie niezbędnych certyfikatów aż po wyprodukowanie i wdrożenie na rynek – mówi mgr inż. Mariusz Kośkiewicz – dyrektor działu Badań i Rozwoju. – Naszą przewagą jest szybkość procesu decyzyjnego i najnowsza aparatura wspomagająca ścieżkę wdrożeniową. Produkcja własna urządzeń elektronicznych w postaci: liczników, czujników, przepływomierzy oraz systemów sterowania, to swoista wisienka na torcie – dodaje. 


W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy certyfikat pieczętujący nasze wcześniejsze badania i potwierdzający zgodność naszych wyrobów z wymaganiami rynku unijnego – dodaje Przemysław Bochat, odpowiedzialny za relacje z klientami w firmie. 

Jest to szczególnie ważne w kontekście dofinansowań unijnych. Wyroby kupowane z unijnym dofinansowaniem muszą spełnić takie wymagania. Niestety, często okazuje się, że producenci lub dostawcy maszyn dla rolnictwa takich wymogów nie spełniają. Niestety, z problemami pozostają rolnicy.


Ireneusz Oleszczyński 

 

Stanowisko Jednostki Certyfikującej Wyroby Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach Oddział w Warszawie

Zbiorniki do magazynowania i dozowania paliw płynnych – oleju napędowego i/lub opałowego SWIMER-Tank 1500 eco-line; 2500 eco-line; Tank 5000 eco-line; Tank 2500; Tank 3500; Tank 5000; Tank 7500; Tank 10000, zostały przez JCW ITP ocenione w procesie certyfikacji na zgodność z wymaganiami odnoszącymi się do szeregu norm technicznych i przepisów prawnych, w szczególności dyrektyw stosowanych w UE.

W procesie oceny zgodności potwierdzono zgodność wyżej wymienionych wyrobów z następującymi dyrektywami: 2006/42/WE dot. maszyn; 2014/35/UE dot. sprzętu elektrycznego; 2014/30/UE dot. kompatybilności elektromagnetycznej; 2000/14/WE dot. emisji hałasu do środowiska; 2014/68/UE dot. urządzeń ciśnieniowych – zgodnie z dobra praktyką inżynierską; Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 dot. wyrobów budowlanych.
Dodatkowo została uwzględniona opinia Głównego Instytutu Górnictwa dotycząca dyrektywy „ATEX” 2014/34/UE. W świetle tej opinii, przedstawiono wyżej wymienione wyroby, jako wyłączone z zagrożenia wybuchowego.

Wyżej wymienione wyroby zostały poddane badaniom w akredytowanych przez PCA laboratoriach badawczych. W wyniku badań stwierdzono zgodność z wymaganiami wyżej wymienionych dyrektyw. Zbiorniki produkcji firmy SWIMER są produktami o złożonej konfiguracji technicznej odnoszącej się głównie do wymagań stosowanych w odniesieniu do maszyn. Wynika to z przyjętej przez producenta funkcji zbiorników, nie tylko do magazynowania, ale również do dystrybucji paliw. Stąd też w konstrukcji zbiorników uwzględniono techniczne rozwiązania charakterystyczne dla maszyn, w tym m.in.: napędy, zasilanie energetyczne, przepływy, sterowanie.
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 04:46