StoryEditorPorady

11 800 kg mleka od krowy – jak osiągnąć taką mleczność przy zachowaniu zdrowia krów?

24.07.2020., 16:07h
11 800 kg mleka od krowy. Tym imponującym wynikiem produkcyjnym pochwalić się mogą Danuta i Przemysław Pawłowscy, z synem Łukaszem, którym – jak zgodnie przyznali – dziś najbardziej zależy na utrzymaniu stabilnej mleczności połączonej z dobrym zdrowiem zwierząt.
Państwo Pawłowscy utrzymują stado bydła liczące 122 sztuki, w tym 60 wysoko mlecznych krów. Przez lata intensywnego doskonalenia hodowli i zwiększania produkcji mleka, całą swoją uwagę skupiają na utrzymaniu stabilnego poziomu mleczności i jak najlepszej zdrowotności zwierząt. I w tej dziedzinie niewątpliwie odnoszą sukcesy.

Jest wydajność, jest i rozród

Wydajność na poziomie 11 800 kg mleka od sztuki w pełni nas satysfakcjonuje, szczególnie, gdy wraz nią idą bardzo dobre parametry rozrodu – podkreślił Łukasz Pawłowski, który zawodowo zajmuje się doradztwem rolniczym, jednak po pracy aktywnie pomaga rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa, którego w przyszłości stanie się następcą. – Okres międzywycieleniowy w naszym stadzie wynosi 415 dni, a krowy brakowane są średnio po upływie 4,5 laktacji.

Porównując do średniej krajowej to bardzo dobry wynik, na który m.in. wpływ ma prawidłowy odchów cieląt i jałówek. Jak przyznali hodowcy, po okresie stosowania w rozrodzie nasienia seksowanego, odeszli od niego. Dlaczego?

W naszej opinii, w porównaniu do nasienia konwencjonalnego, urodzone (po nasieniu seksowanym) cieliczki były...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. październik 2023 12:45