StoryEditorProdukcja mleka

Ceny nawozów, energii i pasz uderzyły w producentów mleka

05.09.2022., 16:09h
Zdaniem wielu producentów mleka cena w skupie jest dobra, ale czy przekłada się ona na opłacalność? Zapytaliśmy Mariana Rusina jaka jest w jego gospodarstwie i co generuje największe koszty przy produkcji białego surowca.

30 lat produkcji mleka

Część gospodarstwa, jako absolwentowi Technikum Rolniczego w Kościelcu, rodzice przepisali mi w 1986 r., a po założeniu rodziny w 1995 r. resztę. W tym też roku została wybudowana uwięziowa obora na 43 sztuki bydła. Obecnie przebywają w niej 33 krowy dojne oraz 10 wysoko cielnych jałówek. Dodatkowo, w zmodernizowanej stodole utrzymujemy luzem jałówki przeznaczane na remont stada – na początku rozmowy informuje pan Marian.

Zbliżamy się do jubileuszu 30-lecia produkcji mleka w naszym gospodarstwie – dodaje. – Mamy czwórkę dzieci, syn Sebastian wyraził chęć przejęcia gospodarstwa, choć przynajmniej na dziś zapowiada, że zrezygnuje z hodowli zwierząt. W jego opinii jest to kierunek wymagający ciągłej kontroli, pracuje się całą dobę, siedem dni w tygodniu. Obecnie bardzo mocno wspiera mnie przy produkcji roślinnej, planując zasiewy, płodozmiany, terminy wykonywania zabiegów chemicznych.

Sianokiszonka częściowo zastąpi kukurydzę

Blisko połowę areału stanowią w gospodarstwie Rusinów trwałe użytki zielone.

Niedawno powiększył się nam areał trwałych użytków zielonych, dlatego ograniczyliśmy uprawę...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 18:05