Choroba objawia się powstawaniem bolesnego wrzodu, początkowo zlokalizowanego powierzchniowo w obrębie bruzdy opuszki, a następnie rozprzestrzeniającego się do szpary międzyracicowej.Andrzej Rutkowski
StoryEditorChoroby racic

Mortellaro - trudna do leczenia choroba racic krów. Jak jej zapobiegać?

18.06.2024., 15:00h
Choroba Mortellaro, określana również jako dermatitis digitalis (DD) lub truskawkowa pięta jest zapaleniem brzegu korony racic u krów. Schorzenie dotyka najczęściej młode zwierzęta, które dodatkowo stają się niebezpiecznym rezerwuarem patogenów w stadzie.

Jak objawia się choroba Mortellaro u krów mlecznych?

Choroba objawia się powstawaniem bolesnego wrzodu, początkowo zlokalizowanego powierzchniowo w obrębie bruzdy opuszki, a następnie rozprzestrzeniającego się do szpary międzyracicowej.

Pierwszym symptomem rozwijającego się stanu zapalnego jest wypadanie włosów z piętki i niewielka perforacja skóry w jej obszarze. Dochodzi do rozluźnienia struktury warstwy rogowej, co ułatwia wnikanie bakterii w naskórek. Proces rozpoczyna się przekrwieniem, parakeratozą i surowiczym wysiękiem. Przechodzi on we wrzodziejące zapalenie skóry, na której brzegach tworzy się biały fałd z długimi nastroszonymi włosami.

Choroba o wiele częściej atakuje tylne niż przednie kończyny i pojawia się w stadzie zazwyczaj na skutek wprowadzenia do niego nowych sztuk z zewnątrz. Patogeny szybko bowiem adaptują się do nowego środowiska, stając się potencjalnym źródłem zakażenia kolejnych zwierząt. Szczególnie wrażliwe na zachorowania się jałówki. Chore, zacielają się średnio cztery tygodnie później w porównaniu do zwierząt zdrowych, a w pierwszej laktacji dają nawet 100 kg mleka mniej i oczywiście wymagają dodatkowych kosztów związanych z leczeniem i opieką poinfekcyjną. Zaawansowana postać Mortellaro powoduje silny ból oraz kulawiznę i pilnie wymaga intensywnego leczenia weterynaryjnego.

image
Charakterystyczna dla Mortellaro jest narośl (przy-
pominająca truskawkę) powstająca na skutek
obrzęku i rozwijającego się stanu zapalnego
FOTO: Beata Dąbrowska
Pozostało 70% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 01:36