Wielu hodowców utrzymuje krowy zasuszone na głębokiej ściółce. Trzeba pamiętać, że słoma na której leżą zwierzęta, jest idealnym miejscem do namnażania się chorobotwórczych patogenów.Beata Dąbrowska
StoryEditorProfilaktyka mastitis w oborze

Po co mierzyć temperaturę ściółki w oborze?

29.01.2024., 14:00h
Jedną z głównych przyczyn pojawienia się zapaleń wymienia w stadzie jest środowisko. Jeżeli zdiagnozujemy, który jego element zawodzi, bez większych trudności i znacznych kosztów poradzimy sobie z mastitis.

To krowy zasuszone są najbardziej podatne na mastitis

Z punktu widzenia mastitis, najważniejszą grupę krów w oborze stanowią sztuki zasuszone. W okresie zasuszenia powstaje bowiem największa liczba zakażeń wymienia, a szczególnie podatne na nie są zwierzęta utrzymywane na głębokiej ściółce.

Jak sprawdzić czy ściółka, na której leżą krowy, jest dla nich bezpieczna?

Wśród hodowców jest duża grupa zwolenników utrzymywania sztuk zasuszonych na głębokiej ściółce – jako najbardziej przyjazne dla zwierząt rozwiązanie – bo zbliżone do naturalnych warunków.

To prawda, niemniej trzeba pamiętać, że fermentująca słoma jest również idealnym miejscem do namnażania się chorobotwórczych patogenów. Ich rozwojowi możemy jednak przeciwdziałać w stosunkowo prosty sposób. Warto od czasu do czasu zmierzyć temperaturę ściółki.

Bardzo często bowiem zdarza się, że w miejscach wilgotniejszych temperatura dochodzi nawet do 45° C, co oznacza, że jest zdecydowanie za wysoka, a tym samym stwarza idealne wręcz warunki do namnażania się bakterii. Przeciwdziałać temu możemy stosując regularne posypywanie ściółki kredą, która podniesie pH podłoża. Kreda nie tylko alkalizuje środowisko, ograniczając tym samym rozwój bakterii, ale jednocześnie osusza legowisko.

image

Wielu hodowców utrzymuje krowy zasuszone na głębokiej ściółce. Trzeba pamiętać, że słoma na której leżą zwierzęta, jest idealnym miejscem do namnażania się chorobotwórczych patogenów.

FOTO: Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

image
Skuteczna profilaktyka mastitis

Ponad 60% przypadków klinicznych mastitis to konsekwencje zakażeń bakteryjnych w okresie zasuszenia. Jak to zmienić?

image
Zarządzanie stadem

Jak prawidłowo doić krowy z mastitis?

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 20:26