Odsadzenie cieląt powinno być procesem stopniowym, a mleko powinno być wycofywane z dawki przez okres minimum 7–10 dniBeata Dąbrowska
StoryEditorOdchów cieląt

Dlaczego cielęta "marnieją" po odsadzeniu?

22.04.2023., 15:00h
Często zdarza się, że po odsadzeniu od mleka, u cieląt zaczynają się problemy zdrowotne. Zwierzęta przestają rosną, chudną, sierść staje się nastroszona, zaczyna robić się duży brzuch i powszechne stają się choroby układu oddechowego.

Cielęta marnieją przez niedostateczne pobranie paszy

Dlaczego tak się dzieje? Bo cielę w dniu odsadzenia powinno zjadać 1 kg, a najlepiej 1,5 kg paszy treściwej dziennie. Jeżeli tego nie zjada, to po odsadzeniu pojawiają się problemy. Jeżeli wcześniej podajemy 6–7 litrów mleka lub preparatu dziennie, to w efekcie cielę dostaje 800–900 g suchej masy dziennie.

Gdy odstawimy mleko, a cielę nie pobiera przynajmniej 1 kg startera, to nie pokrywa swoich potrzeb pokarmowych, a zatem nie może być zdrowe. I właśnie niedostateczne pobranie paszy starterowej w dniu odsadzenia dotyczy cieląt, które dostają więcej mleka.

image

Odsadzenie cieląt powinno być procesem stopniowym, a mleko powinno być wycofywane z dawki przez okres minimum 7–10 dni

FOTO: Beata Dąbrowska

Cielęta należy odsadzać stopniowo

Odsadzenie cieląt powinno być więc procesem stopniowym, a mleko powinno być wycofywane z dawki przez okres minimum 7–10 dni. Proces odsadzenia można rozpocząć, gdy cielę pobiera 400–500 g mieszanki treściwej dziennie przez kolejne 3 dni.

Warto też wiedzieć, że cielę nie jest w stanie zaakceptować więcej niż jedną zmianę na tydzień. Gdy zabieramy mleko, to przez następny tydzień ciele musi pozostać w tym samym miejscu i jeść ten sam starter.

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 03:22