Leżenie cieląt - nowa wada genetyczna odkryta w Stanach Zjednoczonych
Cielęta mogą cierpieć na tę chorobę, jeśli oboje rodzice są nosicielami tej cechy. Dzięki badaniom DNA ustalono, że nieprawidłowość genetyczna została rozprzestrzeniona w populacji zwierząt urodzonych w 1984 roku. Księga rodowodowa rasy american holstein podaje, że nadal istnieją jednak pewne wątpliwości dotyczące pozycji leżącej cieląt, ponieważ w amerykańskich programach hodowlanych znaleziono także homozygotycznych nosicieli, którzy nie cierpią na tę wadę. Tak więc wydaje się, że znaleziono mutację w DNA, która powoduje nieprawidłowość, ale nie jest to jeszcze w stu procentach pewne.
Buhaj obciążony wadą genetyczną był intensywnie wykorzystywany a amerykańskich programach hodowlanych
Głównym bykiem, który wydaje się być nosicielem, jest Seagull-Bay Supersire, który otrzymał mutację od swojego ojca Roylane Socra Robust (Socrates x O Man). U znacznej części słabych cieląt Supersire występował w rodowodzie zarówno po stronie ojca, jak i matki. Zwykły test markerowy nie daje jeszcze wiarygodnych wyników, dlatego rolnicy, u których wykonano genotypowanie zwierząt, nie mogą jeszcze uzyskać wyników dla swoich zwierząt.
Buhaj Supersire był intensywnie używany jako reproduktor w wielu amerykańskich programach hodowlanych, ale jego wpływ w Europie jest ograniczony. Niemniej, niewykluczone jest, że i w Europie są nosiciele tej wady genetycznej. W 2015 roku buhaj Supersire znalazł się na szczycie listy TPI buhajów z genomem w USA. W Holandii i Flandrii ma 1800 dojnych córek, dlatego holenderska organizacja hodowlana – CRV wzywa hodowców bydła mlecznego do zwracania uwagi na cielęta z nieprawidłowościami. Jeśli na przykład mają cielęta, które nie mogą stać, rolnicy mogą zgłosić to do CRV. Ponadto wskazane jest użycie programu krycia, dzięki któremu hodowcy mogą zapobiegać kojarzeniu zwierząt z Supersire po obu stronach linii.
Beata Dąbrowska
Źródło Veeteelt.nl