StoryEditorZdrowie krów

Dlaczego warto wnikliwie monitorować stan swoich krów w stadzie?

21.10.2020., 12:10h
Udowodniono, iż zbierając informacje o krowie, jak np. wiek, kondycja ciała, wydajność mleka w ostatniej laktacji czy długość okresu zasuszenia jesteśmy w stanie przewidzieć, czy w laktacji krowa będzie miała zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia choroby metabolicznej.

Starsze krowy bardziej narażone na choroby metaboliczne

Monitorując stado trzeba jednak pamiętać, że krowy powyżej 4 laktacji są zdecydowanie bardziej podatne na choroby metaboliczne, w tym ketozę i zaleganie poporodowe. Jeśli mamy w stadzie wybitnie wysokowydajne sztuki – dające powyżej 12 000 kg mleka, to nawet niewielki błąd żywieniowy stwarza ryzyko pojawienia się chorób. Nadmierne otłuszczenie zwiększa ryzyko utraty apetytu oraz trudnego porodu i jest głównym czynnikiem ryzyka zaburzeń zdrowia.

Słaby apetyt krów w ostatnich 14–21 dniach ciąży, jego wahania pomiędzy kolejnymi dniami (które ocenić możemy na podstawie wypełnienia żwacza) są sygnałem, że krowa będzie miała problem z pobraniem paszy także po porodzie.

Choroby metaboliczne lubią nawracać

U sztuki, u której udokumentowano jakieś schorzenie metaboliczne w poprzedniej laktacji istnieje duże prawdopodobieństwo podobnych schorzeń w kolejnej. Jeśli krowa miała za długą poprzednią laktację – trwającą ponad 400 dni – to najczęściej jest to efekt kłopotów z zacieleniem.


Jeżeli na podstawie obserwacji zakwalifikujemy krowę do grupy ryzyka, to wówczas możemy ją traktować w sposób specjalny, a co za tym, idzie zapobiegać występowaniu chorób metabolicznych, których następstwem jest nadmierna kondycja ciała
  • Jeżeli na podstawie obserwacji zakwalifikujemy krowę do grupy ryzyka, to wówczas możemy ją traktować w sposób specjalny, a co za tym, idzie zapobiegać występowaniu chorób metabolicznych, których następstwem jest nadmierna kondycja ciała
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
 
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 00:26