StoryEditorPorady

Dobra wentylacja obory ważna także zimą

11.01.2018., 14:01h
Wielu hodowców latem boryka się ze stresem cieplnym, jaki występuje u ich krów i wtedy podejmuje działania, aby usprawnić wentylację grawitacyjną, czy też zainwestować w wentylację mechaniczną. Jednak sprawna wymiana powietrza to także ważny aspekt podczas zimowej pory roku.

Świeże powietrze zmniejszy wilgoć


Zima może być problemowa zwłaszcza w starego typu uwięziówkach z poddaszem użytkowym, w których częstą wadą  jest zbyt słaba wymiana powietrza. Ponadto w przypadku obór wolnostanowiskowych wymagania wentylacyjne często są mniejsze niż w oborach, gdzie bydło trzyma się na uwięzi. W warunkach, gdzie stado stoi zbite w grupie, trzeba się bardziej postarać o dobrą wymianę powietrza.

Problemem obór ze stropem jest skraplanie się wody na suficie i ścianach, to oznacza, że w budynku jest zbyt duża wilgotność, z czasem mogą rozwinąć się grzyby pleśniowe. Taka sytuacja jest niebezpieczna zarówno dla krów – wzrośnie ryzyko zapaleń wymienia i chorób skóry oraz dla cieląt – będą bardziej podatne na choroby płucne. Zatem, jeśli tylko  zauważymy na ścianach i suficie obory skraplanie się wody, powinniśmy szybko interweniować, czyli wpuścić dużo świeżego powietrza, ale nie w formie przeciągu lecz stałego otwartego napływu z zewnątrz przez zamontowanie w otworach okiennych budynku siatki przeciwwietrznej, która idealnie przepuszcza świeże powietrze, ale nie powoduje przeciągów w budynku.

Dobra wentylacja wpływa korzystnie na kondycję i mleczność



Przy dobrze zaprojektowanej wentylacji, zanieczyszczenia gazowe, pyłowe, nadmiar pary wodnej czy poboczne produkty gnilne zostaną odprowadzone, niwelując poważne zagrożenia. Wiadomo, że potrzeby zwierząt zależne są od pór roku. Inne warunki należy zapewnić im zimą, a jeszcze inne latem. Zaprojektowanie wentylacji, która będzie sprawdzać się o każdej porze roku nie jest więc takie proste.



  • W oborze posiadającej strop użytkowy wentylacja kalenicowa nie jest możliwa. Zamiast niej najczęściej funkcjonuje wentylacja kanałowa. W budynku na zdjęciu są trzy kanały wyciągowe wyprowadzone ponad pokrycie dachowe. Dodatkowo w każdym kanale można zamontować wentylator wyciągowy, uruchomiający się automatycznie za pomocą czujników temperatury


Dobra wentylacja ma bardzo duży wpływ na zdrowotność, kondycję zwierząt, jak również na wydajność mleczną. Celem prawidłowej wentylacji jest ciągła wymiana powietrza w budynku, czyli ciągły napływ świeżego powietrza z zewnątrz budynku celem usunięcia już zużytego. Najprostszą formą wentylacji, stosowaną praktycznie w każdym pomieszczeniu, jest wentylacja grawitacyjna. Zimne powietrze z zewnątrz napływa do pomieszczenia, nagrzewa się i wraz z zanieczyszczeniami opuszcza budynek przez otwory wentylacyjne w suficie budynku.

Krowy wysoko wydajne oprócz dobrych jakościowo pasz, potrzebują dużo świeżego powietrza. Zawarty w nim tlen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobór tlenu spowalnia tempo przemiany materii, czego efektem jest obniżenie produkcji mleka. Dorosła krowa rasy hf oddaje do atmosfery do 30 litrów wody (w postaci pary wodnej) latem i do 15 litrów zimą. Wysoka wilgotność powietrza obniża samopoczucie zwierząt, a przy tym jest to środowisko sprzyjające rozwojowi mikroorganizmów chorobotwórczych. Ponadto następstwem niedostatecznej wymiany powietrza w oborze jest także wzrost stężenia różnych gazów powstających z rozkładu zwierzęcych odchodów, głównie amoniaku.

Andrzej Rutkowski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 02:10