Jednym z czynników, który ma ogromny wpływ na wielkość przyszłej produkcji jest odchów cieląt. I właśnie inwestycji w pierwszy etap życia przyszłych mlecznic hodowcy nie zamierzali odkładać na później i zdecydowali, że wraz z nową oborą powstanie przy niej profesjonalny cielętnik w postaci 60 indywidualnych budek igloo z wybiegami.Beata Dąbrowska
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Młodzi hodowcy postawili nową oborę i już planują jej rozbudowę. "Jeśli dojdziemy do 350 krów w doju, będziemy zadowoleni"

24.02.2024., 14:00h
Pomimo że od rozpoczęcia użytkowania nowej obory minęło tutaj dwa lata, młodzi hodowcy już myślą nad rozbudową nie tak dawno przecież w pełni zasiedlonego obiektu. Łukasz i Mateusz Gralowie – bo o nich piszemy – utrzymują obecnie stado liczące 700 sztuk, z czego 330 to krowy mleczne. I dziś zastanawiają się czy sprzedawać jałówki, czy też inwestować w zwiększenie produkcyjnego pogłowia.

Sprzedawać nadmiar jałówek czy rozbudować borę?

Pierwszy raz odwiedziłam gospodarstwo w Kózkach przed niespełna dwoma laty. Wówczas to bracia dopiero co przeprowadzili swoje mleczne stado z obory na głębokiej ściółce do dużego nowoczesnego budynku, a celem numer jeden było jak najszybsze uzyskanie pełnej jego obsady. Inwestowali więc dalej, dokupując do własnych 130 krów, najwyższej jakości pod względem hodowlanym zwierzęta z uznanych krajowych ośrodków m.in. z OHZ Lubiana.

I wydaje się, że nawet nie przypuszczali, że w tak szybkim tempie rozwijać się będzie ich mleczne gospodarstwo. Dlatego też, kiedy w styczniu br. ponownie zawitałam do obory Gralów, hodowcy stanęli przed dylematem, czy sprzedawać nadmiar jałówek hodowlanych, czy też planować rozbudowę obory. Jednak pasja, z jaką prowadzą hodowlę i zapał do pracy, nie pozostawiały złudzeń co do wyboru.

image

W oborze (o wymiarach 81 x 36 m) utrzymywanych jest 300 krów dojnych. Jak wszystko na to wskazuje, w najbliższym możliwym czasie obiekt zostanie wydłużony i będzie mógł pomieścić 350 sztuk

...
Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. kwiecień 2024 21:58