StoryEditorDobry hodowca

Nowy wóz paszowy oraz drożdże w paszy to sposób rolnika spod Wielunia na więcej mleka

28.02.2023., 15:02h
Takimi słowami rozpoczął z nami rozmowę Andrzej Ochocki - boli go, że władze krajowe, jak i UE nie śpieszą się z wprowadzeniem skupu interwencyjnego na rynku mleka, kiedy to podstawowe artykuły mleczarskie, jak np. odtłuszczone mleko w proszku potaniały o 50%, a jego samego, jak i wielu innych dotknęła wymierna obniżka ceny mleka w skupie. Natomiast cieszy Andrzej Ochockiego fakt, że ma następców w osobie syna i synowej.

Roczne zamiast miesięcznych progów wielkości dostaw mleka do spółdzielni

Co ciekawe, Spółdzielcza Grupa Producentów Mleka „Szczercmilk”, do której Andrzej Ochocki dostarcza mleko nie stosuje miesięcznych progów ilościowych tak jak jest to zazwyczaj w większości podmiotów skupowych. Czy to oznacza, że nie uwzględnia w cenniku wielkości dostaw? Nic bardziej mylnego, jednak pod uwagę brana jest skala roczna.

Roczne progi wielkości dostaw mleka to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki czemu nie ma skoków ceny z miesiąca na miesiąc ze względu na np. zmiany sezonowe. W poprzednim roku dostarczyliśmy 550 tys. l mleka i teraz cały rok 2023 mamy cenę z progu powyżej 500 tys. litrów – wyjaśnił Andrzej Ochocki.

Zakup paszowozu  A-Lima-Bis po dwumiesięcznych testach maszyny

Gospodarstwo Andrzeja Ochockiego odwiedziliśmy w drugim dniu użytkowania nowiutkiego wozu paszowego Alimamix Evolution 16 Twin od firmy A-Lima-Bis ze Środy Wielkopolskiej. Został on wykonany na zamówienie rolnika, który przez 2 miesiące miał do dyspozycji maszynę testową.

Zdecydowaliśmy się na tego producenta ponieważ jego maszyny mają bardzo dobry stosunek jakości ...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 19:24