– W poprzednim roku było ogromne zainteresowania jałówkami hodowlanymi, kiedy ceny mleka były wysokie, wielu hodowców powiększało produkcję. Gdy ceny spadły, to sprzedaż jałówek stanęła – stwierdził rolnik.Andrzej Rutkowski
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Popyt na jałówki cielne niemal zamarł. Rolnik wykorzystuje je do remontu stada

30.10.2023., 15:00h
Jeszcze nie tak dawno Wojciech Kazimierczak sprzedawał rocznie 20 jałówek cielnych, jednak kryzys na rynku mleka sprawił, że popyt na materiał hodowlany zamarł zupełnie. Dlatego wszystkie jałówki cielą się w gospodarstwie, a w wyniku selekcji brakowane są starsze krowy.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak obecna sytuacja na rynku mleka wpłynęła na sprzedaż materiału hodowlanego?
  • Nasieniem od jakich buhajów hodowca kryje swoje jałówki i krowy?
  • Dlaczego młodzi rolnicy coraz częściej rezygnują z kontynuacji produkcji rolnej?

Skończył się bum na jałówki

W poprzednim roku było ogromne zainteresowania jałówkami hodowlanymi, kiedy ceny mleka były wysokie, wielu hodowców powiększało produkcję. Gdy ceny spadły, to sprzedaż jałówek stanęła. Na szczęści nasza łowicka mleczarnia płaci i tak dobrą cenę, jak na obecne uwarunkowania. To dlatego powróciłem do OSM Łowicz i jestem zadowolony, że miałem taką możliwość. Mam znajomych, którzy również chcieliby wrócić, ale nie jest to takie proste, bo w umowach z innymi podmiotami mają zapisane kary za odejście – stwierdził Wojciech Kazimierczak.

Dobór buhajów pod kątem obory i wystawy

20 jałówek sprzedanych rocznie, to duża nadwyżka wynosząca 40% w stosunku do 50 krów stada podstawowego, jakie posiada rolnik. Po części jest to efekt dobrze poprowadzonego rozrodu oraz zastosowania na szeroką skalę nasienia seksowanego.

Wszystkie jałó...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 16:50