Rolnicy część ziemi przejęli po rodzicach, część po wuju a resztę dokupili, ale jeszcze w czasach, kiedy grunty rolne były znacznie tańsze. Dziś w ich gminie za hektar ziemi IV klasy bonitacyjnej trzeba zapłacić co najmniej 50 tys. zł i, jak przyznają, dla nich jest to cena zaporowa.Andrzej Rutkowski
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Rolnicy z Podlasia postawili na wypas krów i usługi na polu. Jak na tym wychodzą?

10.09.2023., 15:00h
Nowe i wydajne maszyny rolnicze kosztują krocie, dlatego przy stosunkowo drogich kredytach, coraz więcej rolników korzysta z usług. Wśród nich są także dostawcy mleka do MSM w Mońkach Iwona i Grzegorz Chwiećkowie.

Z jakich usług rolniczych korzystają gospodarze?

Korzystamy nie tylko z usługi zbioru zbóż, ale także wywożenia obornika. Zestaw dwóch rozrzutników o ładowności ponad 10 ton każdy oraz ładowarka teleskopowa są w stanie w kilka godzin wywieźć taką ilość obornika, z jaką mąż musiałby się uporać w 2 dni, ponieważ nasze maszyny mają znacznie mniejszą wydajność. Oczywiście usługa kosztuje, jednak mąż oszczędza czas, który może poświęcić na inne zajęcia w gospodarstwie, nie zużywamy też paliwa oraz własnych maszyn – podkreśliła Iwona Chwiećko.

Jakie są największe korzyści wypasu krów?

Stado liczy 30 krów mlecznych, które przez cały rok korzystają z wybiegu, a od wiosny do jesieni trwa sezon pastwiskowy. Po powrocie do obory są dokarmiane kiszonką z kukurydzy, sianem oraz pełnoporcjową paszą treściwą. Siano jako pasza sucha i włóknista dobrze komponuje się z soczystą zielonką pastwiskową, z kolei energetyczna kiszonka z kukurydzy bilansuje się z zasobną w białko zielonką pod względem składników pokarmowych.

Bliskość łąk i pastwisk sprawia, że prowadzenie wypasu nie jest dla nas uciążliwe, a właściw...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 12:41