Problemy zdrowotne sprawiły, że hodowca musiał zrezygnować z budowy nowej obory. Dziś rolnik ma następcę w postaci 20-letniego syna, z którym podjął decyzję o budowie nowej obory.Andrzej Rutkowski
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Rolnik spod Ciechanowa ma krowy z wydajnością ponad 13 tys. kg mleka. Jak żywi swoje stado?

25.04.2023., 14:00h
Problemy zdrowotne sprawiły, że Grzegorz Goździewski, posiadający najwydajniejsze stado bydła mlecznego w powiecie ciechanowskim, musiał zrezygnować z budowy wolnostanowiskowej obory na 120 DJP. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze. Dziś rolnik ma następcę w postaci 20-letniego syna Rafała i obaj podjęli decyzję, że teraz dopną swego i będą utrzymywać krowy nie tylko luzem, ale też zautomatyzują proces doju.

Jaką oborę planują postawić rolnicy?

Z jednej strony szkoda, że nie udało się kilka lat temu zbudować obory, mieliśmy projekt i wszystkie pozwolenia. Jednak z drugiej strony to dobrze, bo teraz nowy projekt dostosowaliśmy pod syna, bo to będzie jego warsztat pracy na dziesiątki lat – stwierdził Grzegorz Goździewski.

Rolnicy są w trakcie dopracowania projektu obory na 140 krów, w której za dój będą odpowiadać 2 roboty udojowe, a w przyszłym roku chcą ruszyć z pracami budowlanymi.

Nie będzie to obora rusztowa, ale też nie do końca jestem przekonany do tradycyjnych zgarniaczy. Coraz bardziej myślimy o robocie utrzymującym czystość na posadzce tradycyjnej. Robot Lely Collector działa na zasadzie odkurzacza, ale jest też na rynku robot firmy Fullwood, który działa na zasadzie zgarniacza i ten system pracy bardzo mi się spodobał. Taki jeden robot może być dobrą alternatywą aż dla czterech zgarniaczy, wszak będzie to krótka obora, lecz szeroka, o wymiarach 37 x 50 m. Fullwood ma też w swojej ofercie roboty udojowe, zarówno w opcji z ruchem wolnym, jak i wymuszonym czy jak kto woli kierowanym – powiedział Grzegorz Goździewski....

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. wrzesień 2023 15:10