Obecnie Łukasz Strachanowski utrzymuje pogłowie bydła liczące ok. 110 sztuk, z czego 70 to krowy dojne. Stado objęte jest oceną użytkowości mlecznejBeata Dąbrowska
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Rolnik spod Gniezna samodzielnie zmodernizował starą oborę. "Krowy wyśmienicie się w niej czują"

23.06.2024., 15:45h
Chociaż mieszka tuż pod Gnieznem, nawet przez myśl mu nie przeszło, by jak wielu młodych, ze wsi do miasta uciekać. Wprost przeciwnie, chciał rodzinne gospodarstwo rozwijać na tyle, by mogło skutecznie na rynku mleka funkcjonować i trzeba przyznać, że mimo przeciwności losu udaje mu się to doskonale.

Żeby zacząć zarabiać na mleku, młody rolnik musiał zainwestować w gospodarstwo

Rodzice Łukasza Strachanowskiego, bo o nim piszemy, bydło utrzymywali więc jakiś zaczątek już był, ale bez inwestycji trudno byłoby ruszyć z miejsca. Jeszcze wspólnie ze śp. żoną zdecydowali, że swoją rodzinę utrzymywać będą z produkcji mleka i konsekwentnie się za to zabrali.

Na początek zakupiliśmy 20 krajowych krów, później przyszły kolejne zakupy pierwiastek z dobrych polskich stad i nie musieliśmy długo czekać, by przekonać się, jak szybko zainwestowane w nie pieniądze w mleku się zwracają. Z 20 krów zrobiło się 25, później 30 i więcej, aż pojawił się pomysł, by starą uwięziówkę zaadaptować na potrzeby systemu wolnostanowiskowego. Pamiętam, jak w 2020 roku, bo wówczas przygodę z mlekiem zaczynaliśmy, w pierwszej wypłacie za mleko, litr kosztował w skupie 1,40 zł. Z miesiąca na miesiąc ceny rosły, co skutecznie motywowało nas do dalszego rozwoju – wspominał Łukasz Strachanowski, który po śmierci żony jak sam przyznał, uciekł w pracę, dokańczając adaptację i rozbudowę starej uwięziówki.

image
www www
FOTO: Beata Dąbrowska

Pomysłowa modernizacja starej obory okazała się sporą oszczędnością

Warto podkreślić, że w tym zakresie hodowca wykazał się nie tylko pomysłowością, co do projektu, ale również ogromną rozwagą, co do wysokości kosztów poniesionych na inwestycję.

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 21:50