StoryEditorŻywienie krów

Rolnik z Podlasia magazynuje śrutę zbożową w rękawach. Jakie widzi zalety takiego rozwiązania w żywieniu krów?

09.12.2022., 08:12h
Krzysztof Jaśniewicz, rolnik z Podlasia, już od 3 lat nie stosuje tradycyjnych śrut zbożowych. Całość ziarna przeznaczonego na paszę dla bydła, magazynuje w rękawach foliowych. Rocznie w swoim gospodarstwie formuje kilkaset metrów rękawów, w których znajduje się od 200 do 250 ton śrutowanego ziarna.

Zakiszając paszę w rękawie nie ma żadnych strat paszy

W rękawach o średnicy 1,5 m przechowujemy śrutowane ziarno: jęczmienia ozimego, pszenżyta, mieszanek zbożowych oraz kukurydzy. Jest to idealna metoda, bo nie ma żadnych strat paszy. Zaś pasza jest smakowita i ładnie pachnie. Zaletą jest też to, że na raz śrutujemy całość ziarna i potem przez cały rok nie uruchamiamy śrutownika, a jedynie ładujemy gotową śrutę z rękawa do paszowozu – podkreślił rolnik.

Śrutowanie ziarna i formowanie go w rękawach foliowych odbywa się za pomocą specjalnej maszyny. Jest to pakowaczka wraz ze śrutownikiem Agripak, do napędzania której rolnik wykorzystuje ciągnik o mocy 210 KM. Ma ona też możliwość aplikacji środka zakiszającego.

Ta pakowaczka do rękawów to solidna maszyna polskiej produkcji. Zamontowano w niej śrutownik renomowanej marki Gruber. Zdecydowałem się na tę technologię ze względów ekonomicznych, bo zakup silosów do zbóż byłby znacznie większym wydatkiem, a i tak trzeba to ziarno zmielić – dodał Krzysztof Jaśniewicz.

Mniej pracy z rusztami

Obora wolnostanowiskowa z roku 2005 o wymiarach 50 x 25 m posiada stół paszow...

Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 15:49