StoryEditorDobry hodowca

W 3 lata rolnik z Mazowsza poprawił wydajność mleczną krów o 2000 litrów. W jaki sposób?

21.02.2023., 14:02h
Andrzej Czapski od około 3 lat użytkuje wóz paszowy, który – zdaniem hodowcy – zrewolucjonizował prowadzenie hodowli bydła i produkcji mleka w gospodarstwie oraz znacznie przyczynił się do wzrostu wydajności stada.

Lżejsza praca i większa wydajność krów dzięki wozowi paszowemu Kongskilde

Główna obora z 36 stanowiskami powstała w gospodarstwie na początku lat 80. Pozostała część krów przebywa w starszym budynku. Dój prowadzony jest za pomocą dwóch dojarek – przewodowej na 5 aparatów i konwiowej na 2 aparaty udojowe. Natomiast jałówki utrzymywane są w systemie bezuwięziowym na ściółce ze słomy.

Odkąd mamy wóz paszowy Kongskilde, o pojemności 10 m3, nieporównywalnie lżej zadaje się pasze. Dodatkowo zwiększyła się wydajność mleczna, ale nie jest to tylko zasługą samej maszyny. Krzysztof Rzeńca z firmy Kojpasz doradza nam jak dobrze skomponować dawkę pokarmową oraz jak uzyskać jak najwięcej dobrych jakościowo pasz. Dzięki użyciu wozu paszowego krowy pobierają w dawce więcej włókna niż miało to miejsce przy ręcznym zadawaniu pasz, co w znacznym stopniu wpłynęło na poprawę zdrowotności stada. Obecnie nasze objętościówki nie zawierają odpowiedniej ilości białka, więc uzupełniamy je koncentratem. W najbliższym czasie planujemy rozpocząć rekultywację użytków zielonych poprawiając skład gatunkowy runi. Wydajność łąk jest dobra...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2023 17:24