Kiedyś prowadzili mleczne gospodarstwo pod Krakowem, które ze względu na bliskość lotniska nie miało szans na dalszy rozwój. Postawili wszystko na jedną kartę, decydując się zmienić swoje miejsce na Ziemi. Znaleźli je na Podkarpaciu.Beata Dąbrowska
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Zrujnowane gospodarstwo po PGR-ze zmienili w fermę mleczną z 2 robotami udojowymi

12.06.2023., 16:20h
Kiedyś prowadzili mleczne gospodarstwo pod Krakowem, które ze względu na bliskość lotniska nie miało szans na dalszy rozwój. Mogli w nim utrzymywać 60 krów, a areał – w większości dzierżawionej ziemi – był bardzo rozdrobniony, co nie tylko utrudniało prace, ale przede wszystkim zwiększało koszty prowadzenia produkcji mleka. A Elżbieta i Piotr Jędrysowie chcieli dalej się rozwijać i... Postawili wszystko na jedną kartę, decydując się zmienić swoje miejsce na Ziemi. Znaleźli je na Podkarpaciu.

Zrujnowany PGR na Podkarpaciu zamieniony w mleczną fermę

Swoją szansę zobaczyliśmy w dawno opustoszałym, mocno rozgrabionym i z błotem po kolana popegeerowskim gospodarstwie w Baszni Dolnej. Postanowiliśmy zacząć tutaj wszystko od początku – wspomina Elżbieta Jędrys, zaznaczając, jak bardzo miejsce to pokochali.

Od tego czasu minęło 13 lat i co prawda, gdzieniegdzie widać jeszcze ile pracy i pieniędzy potrzebne jest, by całkowicie i zgodnie z oczekiwaniami hodowców zagospodarować to miejsce, to jednak praca, którą już włożyli, by zrujnowane gospodarstwo zmienić w mleczną fermę, godna jest najwyższego szacunku i podziwu. Pierwszym, niezbędnym do tego krokiem było przystosowanie starych budynków inwentarskich pod potrzeby bydła mlecznego. Jest ich tutaj 4, typowych dla czasu funkcjonowania PGR-ów, dużych, przejazdowych, ale i stropowych, z dużymi ograniczeniami. Ale… Dla chcącego nic trudnego.

image

Stare, popegeerowskie budynki hodowcy doskonale zaadaptowali dla potrzeb bydła mlecznego

FOTO: Beata Dąbrowska

Nowoczesność zawitała w s...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 10:27